От края на март вторият по големина град във Великобритания е в извънредно положение. Бирмингам е затрупан от все по-големи купчини боклук, по улиците бродят все по-големи плъхове, миризмата става все по-непоносима, а решение засега не се вижда.
Служителите по чистотата в града стачкуват от 11 март, а недоволството на синдикатите на заетите в тази дейност е заради планове на общината да намали задачите и съответно на възнаграждението на част от работниците. Мярката би засегнала около 150 боклукчии и би намалила възнагражденията им с около 8000 паунда годишно, но общо 350 заети в бранша започнаха протести още през януари.
На 11 март те преминаха към ефективни действия и спряха да събират боклука на града.
От общината отвърнаха, че целта на планираните промени е да се подобри услугата и че на служителите са предложени алтернативни форми на заетост, с които да не губят доходи.
••• Подобни стачки не са запазена марка само на Бирмингам:
И тъй като и двете страни не отстъпват, положението с отпадъците в Бирмингам ескалира до ситуация, в която има реална опасност за общественото здраве и поява на зарази.
Още преди седмица по улиците на града имаше 17 000 тона несъбран боклук.
Според местните хора гниещите отпадъци привличат гризачи, лисици и хлебарки, а плъховете са големи като котки. Жители на града твърдят, че не са виждали и помирисвали никога нещо подобно.

От фирми за дезинсекция и дератизация обясняват, че бизнесът им е скочил с 60% благодарение на заявки от граждани, които се опитват да се отърват от гризачите.
"Условията в изхвърлените торби с боклук са перфектни за плъховете. Има къде да се крият, да се хранят и да стоят на топло", обяснява пред Sky News Джоузеф Макхейл, който работи в компания за дератизация. Той припомня, че тези животни се размножават бързо - двойка може да има до 200 малки годишно.
"Дори когато тази бъркотия бъде разчистена, те пак ще се мотаят тук, защото смятат, че има храна", обяснява той.
Заради нашествието на гризачи се отваря повече работа и за други бизнеси - например за автомонтьори.
"Гардиън" цитира собственик на сервиз, който поправя "невероятно количество" коли с прегризани от плъхове кабели.
Сметосъбирането в Бирмингам не е напълно спряло, но работещите фирми по чистотата не успяват да се справят с целия боклук. Общината организира и мобилни пунктове за предаване на смет, и пред тях се извиват огромни опашки.

Предприятията за рециклиране пък увеличиха работното си време, но за да могат да оставят боклука си там, местните трябва да си запазят час.
Обявяването на извънредно положение сега позволява на местните власти да увеличат капацитета на сметопочистването и да наемат допълнителни камиони. Проблем обаче е и това, че протестиращите работници блокират движението на машините, които тръгват да събират смет.
Това не е първата стачка на чистотата в Бирмингам.
През 2017 г. работещите в сектора също протестират срещу евентуални съкращения, и общината се съгласява да създаде позицията на служител по рециклирането и събирането на отпадъците.
На камионите, които събират боклука от британския град, работят по 4-ма души. Единият е шофьор, трима са отзад. Двама от тях събират боклука, а третият е служителят по рециклирането и събирането на отпадъците, който получава по-голяма заплата и има допълнителни задължения като например да събира данни и да ги нанася в таблет.
••• Моментът не е подходящ за пътуване до Бирмингам, но ако ви се наложи - има нови правила за влизане във Великобритания:
Именно тази длъжност иска да съкрати общината, за да спести пари, а профсъюзите, логично, не са съгласни.
А общината има сериозен проблем. През 2023 г. Бирмингам обяви банкрут - процедура, която в британското законодателство позволява да се спрат всякакви плащания, освен тези за основни услуги - включително и сметосъбиране.
Финансовите проблеми пък се дължат на различни фактори. Единият е финансирането от централното правителство, а другият - съдебно решение, според което общината не е плащала равнопоставено на мъже и жени за еднакви форми на заетост.
По такива жалби местната власт е изплатила над 1 млрд. лири обезщетения.
В драмата с боклука се опита да се намеси и правителството, като в града за разговори отиде вицепремиерът Анджела Рейнър, но без особен успех. Преговорите между местната власт и синдиката на служителите по чистотата също продължават без постигнато споразумение.
А боклукът в града с 1,2 млн. души население продължава да се трупа.