ГЕРБ и ДПС нямат нужда от коалиция, за да управляват заедно, а от 121 депутати. Стига да се договорят за големите подробности (порции), лесно ще скалъпят някаква гръмка формулировка, с която да маскират съвместно управление - за националното единство, за спасението, а защо не и за европейското бъдеще на България.
Все пак, такова надделяващо над логиката синтактично обяснение има и „експертно-политическото" правителство на Пламен Орешарски. Целта беше да изглежда приемливо в очите на хората, а не самоцелно задържане на властта. Но зад кабинета не стои официално подписано споразумение между БСП, ДПС и „Атака". И това не е случайно.
От премиерския мандат на Сергей Станишев насам, най-вече заради прословутото ядене на баницата в мащаб 8:5:3, думата „коалиция" се превърна в странна чума за партиите. Нито една от тях не успява да спечелели достатъчно гласове, за да държи властта сама. И излиза, че хем трябва да управляват заедно, хем да не се коалират. Затова се ползват парламентарни номади, фикуси и т.н.
Липсата на коалиционно споразумение обезсмисля дългосрочните ангажименти. И без това политиката ни е ден до пладне. Така че когато двама партийни лидери едновременно се ласкаят чрез медиите, няма какво да се сърдят, че ги свързват в бъдещо управление.
Още повече, когато са Бойко Борисов и Лютви Местан
Те са най-интересната и забулена политическа двойка, а въпросът за появяването й на бял свят периодично ражда водещи заглавия по медиите. Последното беше преди няколко месеца - че ГЕРБ и ДПС мислят за ново правителство начело с Цветлин Йовчев, което да елиминира кворумното значение на „Атака" в настоящия парламент.
Флиртът между ГЕРБ и ДПС се получи съвсем естествено в Кърджали, когато за едно кафе време Борисов и Местан уредиха спора за разпределение на партийните квоти в ЦИК, а социалистите дори не разбраха, защото бяха заети с математическите познания на президента Плевнелиев кой колко места трябва да получи.
Кафето имаше много по-силен ефект, отколкото прословутата целувка на двойния митинг на БСП и ДПС за кабинета „Орешарски", с която Сергей Станишев трябваше да поднесе дългоочаквано извинение към българските турци за Възродителния процес. Доста закъснял ход, предвид факта, че през януари 2012 г. Народното събрание прие декларация, осъждаща изселническата политика в залеза на комунизма. Това стана по предложение на Синята коалиция, с подкрепата на ГЕРБ и ДПС.
Топлата връзка между ГЕРБ и ДПС е свенлива и не е новост
Когато Бойко Борисов дойде на власт, остро критикуваното от него и почти бездънно Министерство на бедствията и авариите на Емел Етем просто изчезна някъде в структурите на МВР. На съд бяха изправени министрите Николай Цонев, Емилия Масларова, шефът на пътния фонд Веселин Георгиев ...
Реванш нямаше за ДПС, само изчезнали документи от бюрото на Сергей Станишев, които в крайна сметка доведоха до дело и срещу него. Нямаше и чистка в крепостта на ДПС - Министерството на земеделието и храните. За сметка на това структурата оглави Мирослав Найденов, преди това кадър на ДПС в Националната ветеринарно-медицинска служба.
Едва наскоро той призна, че се е срещал с депутата и неуспял шеф на ДАНС Делян Пеевски, за да обсъждат „кадрови назначения по времето на ГЕРБ". Тогава медиите на майка му Ирена Кръстева осигуряваха комфорт и на Найденов, и на цялото правителство, а след като ГЕРБ падна от власт всичко се обърна на 180 градуса. И не за първи път, защото като кмет Борисов също не бе долюбван от тези медии.
В последно време обаче острите атаки срещу Борисов и Цветанов секнаха - още преди Кръстева да се раздели с медийната си империя, продавайки я на ирландско дружество, създадено специално за целта (два дни по-рано). А това определено е знак. Докато Цветанов и Пеевски си разменяха "любезности", Борисов мълчеше.
Сега той отрича във Facebook - нямало да се коалира по никакъв начин с „незаобиколимия фактор". А добрите думи за предизборния им клип, с който ДПС отчита, че се построиха магистрали, но има още какво да се прави за малките населени места, лидерът на ГЕРБ отдаде на доброто възпитание.
Дали от добро възпитание централният нападател на опозицията пести критики към ДПС в иначе острото си говорене срещу БСП и „Атака"? Знаем прекрасно, че възприема Ахмед Доган за най-добър и опасен политик в България, но дали хонорарът му за „Цанков камък" не внася нюанс в разбиранията на Борисов, че цялата вина за провала на енергетиката е на БСП?
На въпрос дали ДПС има власт в енергетиката, Борисов отговаря с твърдо не, очевидно забравяйки и за бизнеса на Христо Ковачки и че ДПС и "Лидер" се явяваха заедно на местни избори в София през 2011г.
А Лютви Местан в типичния си стил просто каза, че България дълго време ще се управлява от коалиции. Естествено следва да се сетим, че ДПС ще е част от тези коалиции. За БСП не сме сигурни, защото в момента Станишев е заложил и европейската си кариера, и партията, и правителството на една и съща карта.
Напълно нормално е ДПС да потърси други алтернативи. Така че с ГЕРБ няма какво повече да се крият. След кафето идва време за обяд.