Примесът със синьо - в лицето на Реформаторския блок, изправи "Зелените" пред първо отявлено вътрешно сътресение за 5-годишната им партийна история. Искането за оставка на съпредседателя Борислав Сандов, съвпадащо с преговорите в блока за предизборна коалиция, не е изненада, а резултат от натрупано несъгласие и недоволство в партийните редици.
До момента "Зелените" играха самостоятелно на избори - и могат да се похвалят с няколко успешни протестни акции - най-вече със забраната на проучванията и добива на шистов газ.
Сега обаче партията е в кюпа с още шест формации, с които сътвори спасителна програма от 12 точки, отказа общи действия с ГЕРБ и настоява за незабавни избори. И за момента е разкрачена - хем е при тях, хем няма да е в тяхната коалиция.
Изглежда още по-странно за Европа, където зелените партии традиционно са лявоцентристки и се борят срещу десницата, олицетворяваща едрия бизнес, капитализма и алчността на корпорациите. И е напълно очаквано "зелени" и "реформатори" да не ходят заедно на европейски избори. Ще е доста трудно на партиите в РБ, които са членове на ЕНП, да го обяснят на европейските си братовчеди по идеология.
В дълбоките води течението е по-силно
Новината за съглашение с останките от старата десница, "България на гражданите" и отцепниците от ДПС покрай Корман Исмаилов отказа някои от традиционните привърженици на „Зелените", чието основно достойнство те виждаха именно в неутралитета спрямо партиите на прехода или статуквото.
Залитането надясно среща вътрешна опозиция от самото начало. Екологът Петко Цветков, който публично поиска оставката на Сандов, е поставял въпроса няколко пъти пред Националния съвет на партията, но така и не се стига до решение.
Опонентите на Сандов и компания ги винят, че поемат този курс еднолично, пренебрегвайки партийните органи. Цветков отдава това на политическа незрялост, недалновидност, лични интереси и недоверие към определени хора в партията. Просто липса на опит.
„Критично настроените към РБ не можахме да постигнем успех. Не може да се чувстваме комфортно на една маса с хора, чиито представители - особено по места като Пловдив, Пазарджик и Бургас, будят притеснение и са свързани с лично облагодетелстване и заграбване", изтъкна Цветков.
Сандов, кажи си
Оставката на ръководството не е най-важният въпрос в момента, коментира колегата му Петко Ковачев. Според него вътрешната съпротива е „спонтанна реакция на колеги" без „формален характер".
„Що се отнася до връзките на хора или партии от РБ с мафията - този въпрос трябваше да се постави в самия блок, но изглежда на някои не им стигна куражът за това. И предпочитат да предизвикват медийни и вътрешнопартийни проблеми, вместо да ги поставят там, където им е мястото", посочва той.
Петко Цветков обаче твърди, че „Зелените" са прибързали с дясната авантюра, изоставяйки развитието и защитата на своите идеи, привличането на нови хора и укрепването на местните структури. Все неща, които биха им свършили чудесна работа при избори.
„По-важното е да си върнем увереността, че „Зелените" могат да правят политика самостоятелно", допълва екологът, критикувайки партийното ръководство за прекаления му колаборациозъм и желанието да се окаже в следващия парламент на всяка цена.
„Трябва мисъл и много конкретни действия, за да се намери верният избор, за да има политическо представителство на българската „зелена" общност - и това представителство да бъде не просто физическо присъствие, а реална „зелена" сила, която да „развали рахатлъка" на статуквото в Народното събрание", коментира Петко Ковачев. А може до следващите избори да няма много време.
Форсмажори обстоятелства - оставка и блокиране на руските интереси
„Всъщност, „Зелените" са сред авторите на идеята за РБ", припомня екологът Петко Ковачев. Целта не е предизборна или управленска програма, а прокарване на неотложни мерки - без значение кой е на власт, за да се отърси страната от „мафиотско-олигархичния модел".
„Ако искаме да засилим шансовете за измъкване на страната от лапите на мафията, единственият начин е под някаква форма на общ фронт, който включва партиите от РБ, някои други партии и множество граждански организации - изброява Ковачев - и изключва 4-те партии от „евразийското народно събрание" (БСП, ДПС, "Атака", ГЕРБ), популисти като Николай Бареков, ксенофоби и псведопатриоти".
Петко Цветков обаче не споделя това мнение, ако съюзниците на „Зелените" не се окажат съвсем чисти. „Аз подкрепях от самото начало гражданските протести срещу назначаването на Делян Пеевски за ръководител на ДАНС. Приемам за нормално „Зелените" да започват преговори с други формации за постигане на оставка на правителството, но изведнъж се премина към създаване на РБ - без предварително да се тушират различията между партиите", коментира той.
И дава пример - в Европейския парламент техни евродепутати гласуват против задължителните екологични оценки преди проучвания за шистов газ.
Вторият съществен проблем - изтъква Цветков - е, че "реформаторите" се пояхива точно в пика на протестите, което е една от причините за отлив на хората от улиците. Става дума за тези, които припознаха в тази активност опит за реанимация на падналите зад политически борд малки партии.
Или по думите му: "Целта е коалиция, нов политически субект, създаден от стари такива, но без всеки един от участниците да е заявил своята искреност по отношение на ограничаване на олигархията. На нас не ни е там мястото, докато останалите партии не се самопречистят".
Дяволът на "зелените" е син
Петко Ковачев пък описва десния блок като „нищо повече от едни - вече регулярни, но все пак на добра воля - събирания и координирани действия между партии и свободни граждани".
„Реформаторският блок започна като движение за демафиотизация. Дали отделни негови членове ще се коалират или сливат - това е тяхно решение. Но нека да го казват от свое име. И в друг формат и с други имена - те могат да останат в РБ. Но не могат да искат силово да превърнат РБ в коалиция или единна партия. Това, мисля, е честната позиция", категоричен е Ковачев.
Той се надява да не се стигне до разцепване на зелената партия, защото политиката на „Зелените"не се свежда до „прегръщане на дърветата". Неговият колега-опозиционер Петко Цветков твърди, че по-скоро би напуснал "Зелените", отколкото да види партията да се руши.
В момента „реформаторите" явно са най-големият проблем на „зелените". И все пак, преговорите за предизборна коалиция започват. „Зелените" очевидно вече изоставят. Дано вече са си взели поука.