Напук на предупрежденията за сигурността на играчите и възмутеното мъмрене на тема "Край, днешната младеж пропадна" - Pokemon Go продължава да владее света.
Не само Хекимян е притеснен: В Саудитска Арабия религиозните власти подновиха съществуващата фатва срещу Pokemon, като го обявиха за "не-Исламско" явление.
Властите в Босна и Херцеговина предупредиха играчите да бъдат бдителни при гонката за покемони, защото има риск да стъпят на някоя от противопехотните мини, изоставени след войните през 90-те години.
Служител на телекомуникационния регулатор на Египет обяви, че играта трябвало да бъде забранена, защото споделянето на снимки и клипове от определени обекти от значение за националната сигурност представлява риск за безопасността им.
Руските власти излязоха с подобни предупреждения: ако хората продължават да играят на Pokemon безконтролно, "последствията биха били необратими".
Играта има една особеност - и тя е, че предизвиква хората да излязат навън и да обикалят по места, в които иначе нямат причина да влизат, и да "оглеждат" всевъзможни сгради и забележителности с камерите на телефоните си в опит да уловят някой рядък покемон.
Pokemon Go използва реалността като фон за своя дигитален свят от джобни чудовища, PokeStop-ове и други елементи. Играчите трябва да събират всевъзможни покемони и да ги използват за битки между няколко отбора, които се борят за контрол върху ключови локации (известни като gyms). В София такива места са площадът пред НДК, паметникът на Цар Самуил, Ларгото и др.
"Покемоните могат да бъдат намерени във всяко кътче на планетата" - това гласи анонсът на играта, когато човек си свали приложението.
И точно в това е проблемът.
"Pokemon Go е най-новото оръжие на шпионските служби във войната на разузнаванията. То е лукаво и отвратително приложение, което се опитва да се внедри в обществото ни по най-невинния начин - под претекст, че е развлекателна игра", казва Хамди Бакийт, член на парламентарната Комисия по отбрана и вътрешна сигурност, цитиран от Al Jazeera.
Руските сайтове също публикуват статии, в които твърдят, че играта била конспирация на ЦРУ, а някои религиозни водачи директно анатемосаха приложението.
"Това вони на сатанизъм", коментира Андрей Поляков, лидер на казашкото сдружение "Ирбис" в Санкт Петербург. Говорителят на Путин Дмитрий Песков помоли туристите да не се появяват на територията на Кремъл само за да ловят покемони.
"Имам усещането, че дяволът е дошъл чрез този механизъм и се опитва да ни провали духовно изотвътре", казва Франц Клинцевич, зам.-председател на комисията по отбрана към горната камара на Думата.
Руската православна църква обяви, че "болезненото увлечение по една или друга игра представлява заплаха за целостта на човешката личност и превръща свободния човек в персонаж от някаква компютърна игра". Появиха се и гласове за наказание с лишаване от свобода за всеки, който лови покемони в православните храмове.
Междувременно Кувейт забрани използването на приложението на територията на административни сгради. Властите предупредиха, че играта представлява риск за личните данни на потребителите, които могат да бъдат използвани от престъпници за примамване на жертви в отдалечени места.
Индонезийските власти също обявиха Pokemon Go за заплаха за националната сигурност - защото приложението можело да позволи на врага да проникне във военни обекти и да придобие достъп до строго секретни данни. Френски гражданин, работещ в Индонезия, беше арестуван, защото неусетно попаднал на територията на военна база в провинция Западна Джава, докато търсил покемони.
Израел също забрани на войниците си да играят на Pokemon Go, докато са в базите си, защото ще разкрият местоположението им.
Правителството на Южна Корея вече наложи ограничения на Google Maps поради съображения за сигурност, така че Pokemon Go няма как да работи - играта използва данните от картите на Google. Все пак, оказва се, приложението е проработило в едно малко градче край границата със Северна Корея, което през последните дни е окупирано от туристи, желаещи да поцъкат играта.
Pokemon Go използва данните от GPS-локацията и има достъп до камерата на телефона. Обикновено потребителите могат да се логнат в играта с акаунта си от Google. Една от по-ранните версии на приложението искаше пълен достъп до Google-акаунта на част от потребителите, но Niantic призна, че това е грешка, и поправи настройките с ъпдейт.
Компанията отрича всички обвинения, че използва играта като средство за шпионаж, като призова всички потребители да "спазват местното законодателство и да уважават правото на неприкосновеност на хората и частната собственост, през която минават по време на игра".
А докато на някои им се привижда дяволът на всеки ъгъл, президентът на Израел Реувен Ривлин публикува снимка на покемон в кабинета си с думите: "Някой да извика охраната".