Министърът на здравеопазването проф. Николай Петров е подал оставка, която е приета от премиера Бойко Борисов.
Оставката на Петров идва ден след разследването на бТВ по данни от одитен доклад на Министерството на отбраната, който го уличава в конфликт на интереси заради обществена поръчка на ВМА.
"Няма да допусна по никакъв начин да бъде опетнено името ми. 60 години се боря за това име", e бил коментарът на проф. Петров след решението за оставка, каза финансовият министър Владислав Горанов пред журналисти.
Николай Петров е специалист по реанимация; бивш служебен министър на здравеопазването при кабинета на Марин Райков (2013). Той беше предложен за началник на ВМА през май 2014 г., като остана на поста до влизането си в кабинета на Бойко Борисов през 2017.
Това е първата министерска оставка от началото на мандата.
Предшественикът му във ВМА - покойният ген. Стоян Тонев - също стана обект на прокурорски проверки през 2015 г. заради засечени нарушения при договори в Клиниката по дерматология. Заради разследването по случая Тонев подаде оставка като народен представител от ГЕРБ.
Казусът с "Ортопедие Инвекс"
Одитът на Министерството на отбраната вади като пример за нарушение поръчка, възложена от екипа на Петров, през юни 2014 г. - малко след като той пое ръководния пост във ВМА.
Договорът за доставка на имплантите е спечелен по принципа "най-ниска цена" от консорциума "Ортопедие-Инвекс", в който водещ партньор е "Ортопедие-БГ". Поръчката е възложена, въпреки че консорциумът не е представил свидетелство за регистрация по ДДС и БУЛСТАТ - част от задължителните документи за участие в търга.
Собственик на "Ортопедие-БГ" е Павлинка Нецова - майка на Явор Недков Цонев, който живее на семейни начала с дъщерята на проф. Николай Петров, Руслана. Двамата имат и дете. Цонев е и човекът, подписал договора с ВМА.
Адресът за връзка на "Ортопедие Инекс" съвпада с този на компанията "РП ПР Консултинг", чийто едноличен собственик е Руслана Петрова, съобщава бТВ. Руслана Петрова е началник на кабинета на бившия здравен министър Петър Москов.
Одитът на МО от времето на мандата на Стефан Янев посочва, че има "индикатори за свързани лица и евентуално наличие на конфликт на интереси, които следва да бъдат проверени от компетентните органи".
Военната прокуратура обаче отказва да образува досъдебно производство по сигнала - постановлението е с дата 7 юни 2017 г., т.е. малко след като Николай Петров е избран за министър на здравеопазването в кабинета "Борисов 3".