Един от атентаторите в Париж е идентифициран от френските медии като Омар Исмаил Мостефай - 29-годишен французин от южното парижко предградие Куркурон.
Той е бил известен на полицията заради връзките си с радикалния ислям, но никога не е бил свързван с терористична дейност. Идентифициран е от полицията чрез отпечатък от откъснат пръст като един от атентаторите в концертна зала „Батаклан", в която бяха убити 89 души и много бяха ранени. Той е бил един от нападателите, които се самовзривяват.
Френски медии твърдят, че основна роля за радикализирането му има белгийски имам.
Мостефай е карал черния (или сив) Volkswagen Polo с белгийска регистрация до концертната зала. Другите двама нападатели от "Батаклан" все още не са идентифицирани.
Мостефай е роден на 21 ноември 1985 година в Куркурон. Родителите му са имигранти от Алжир. Криминалното му досие показва, че е съден осем пъти за дребни престъпления в периода 2004-2010 година, но не е лежал в затвора.
Негов познат от училище казва, че Мостефай не е бил проблемен. Той е бил винаги способен да отстоява себе си, ако бъде предизвикан, но не е търсил проблеми.
По думите му Мостафай е ходил до джамията в петък и е спазвал Рамадан, но не е взимал религията много на сериозно.
Братът и бащата на Мостефай, както и неидентифицирана жена, са арестувани късно снощи. Домовете им са претърсени.
По-големият брат на Мостефай е казал на AFP, преди да бъде отведен в полицията, че не е общувал с брат си от няколко години.
„Това е лудост, ненормално е. Самият аз бях в Париж миналата нощ (бел. ред. петък вечер) и видях каква бъркотия беше", казва той.
Следователите проверяват дали Мостефай е ходил в Сирия миналата година.
Мостефай има трима братя и две сестри. 34-годишният му брат, задържан снощи, сам се е предал в полицията, научавайки, че брат му е замесен в атентатите, съобщава Guardian. Въпреки че Мостефай е бил съден за дребни престъпления, брат му никога не си е представял, че той може да се радикализира.
Последното, което знае, е, че Мостефай е заминал за Алжир със семейството си и „малкото си момиче". Оттогава не са говорили.
Братът на Мостефай казва, че се е чул и с майка им, която също не изглежда да знае нещо.
Мостефай често е посещавал джамията в Лус, в югозападната част на Париж. Френският депутат Пиер Горж посочи, че Мостефай е живял в Шартр поне до 2012 година. Той се е преместил там през 2010 година. Бил е безработен и е живял в социално жилище.
По-рано сръбският вестник „Блиц" публикува името на друг от атентаторите - сирийския гражданин Ахмед Алмохамед. Той е стигнал до Западна Европа през Сърбия. Влязъл е в Европа през Гърция с група мигранти и е подал молба за убежище в Сърбия. Информацията все още няма официално потвърждение.
Френският вестник Le Figaro съобщава, че името на трети от терористите е Абдулакбаке Б. Предполага се, че сред нападателите в "Батаклан" има и жена.
Междувременно няколко души бяха задържани на белгийската граница по подозрения за съучастие към атентата, съобщи парижкия прокурор Франсоа Молен. Подозренията са паднали върху тях, след като близо до „Батаклан" е забелязана кола с белгийска регистрация, която е била спряна на границата между Франция и Белгия. В нея са пътували трима души.
BBC посочва, че властите допускат, че те са били екип от атентатори в нощта на атаките в Париж, но са успели да избягат.
Следователи във Франция, Белгия, Гърция и Германия заедно се опитват да идентифицират нападателите.
До тялото на един от атентаторите-камикадзе е намерен сирийски паспорт, който принадлежи на мигрант, пристигнал в Гърция с лодка през октомври 2015 година. Той е роден през 1980 година и не е познат на френските власти. Все още не е потвърдено, че паспортът принадлежи на атентатора. Гръцките власти отрекоха информацията за втори атентатор, влязъл в Европа през Гърция.
По информация на съдебен патолог, поне един от атентаторите самоубийци е много млад - на възраст между 15 и 18 години.
Намерен е паспортът и на мъж от Египет, но впоследствие се оказа, че той няма връзка с атентата.
При атаките в петък вечер загинаха 129 души, ранени са на 350, 99 от които - в критично състояние. Сред загиналите при атентатите в Париж има 18 чужденци, граждани на 12 държави, сред тях е лице с български произход - Себастиян Проази.
Загинали са трима белгийски граждани, двама от Румъния, Алжир, Чили, Португалия и Тунис. Сред загиналите има британец, испанец, мароканец, швед и америкнец. Сред ранените са двама бразилци и по един гражданин на САЩ и Швейцария.
Ислямска държава пое отговорност за атентата в официално изявление. Групировката твърди, че тя е отговор на въздушните атаки срещу цели на ИДИЛ в Сирия и заплаши с нови атаки срещу Франция.
Френският президент Франсоа Оланд описа атаките като „акт на война". „Това е акт, извършен от терористичната армия, Ислямска държава, срещу това, което сме, срещу свободната страна, която говори на целия свят".
По данни на полицията са загинали осмина атентатори, седем от тях - чрез самоубийствен взрив.