Агенти на руското разузнаване са се опитали да шпионират предизборната кампания на френския президент Еманюел Макрон, създавайки фалшиви профили във Facebook.
Новината съобщават американски конгресмен и още двама души, запознати с казуса, предаде Reuters.
В социалната мрежа са създадени над 20 акаунта, за да наблюдават длъжностни лица от кампанията на Макрон и други хора от близкото му обкръжение.
През април Facebook съобщи, че предприема действия срещу фалшиви профили, които разпространяват дезинформация, свързана с френските избори.
Но досега не се знаеше, че е имало опити за пробив в акаунтите на служители на настоящия президент.
Русия многократно отрече да се е намесвала във френските избори, хаквайки електронни пощи и разкривайки имейли и документи.
Американските разузнавателни агенции съобщиха пред Reuters през май, че хакери свързани с руското правителство са били замесени, но нямаха убедителни доказателства, че Кремъл е поръчал атаката.
Facebook потвърди, че засякла шпионски акаунти във Франция и ги е деактивирала. Компанията е използвала комбинация от подобрено автоматизирано търсене и засилени човешки усилия за разкриване на сложните атаки.
Служители на социалната мрежа са информирали членове на Конгреса за разкритията. Участници в разговорите разказват, че броят на Facebook профилите във Франция, блокирани във връзка с пропаганда или спам, повечето от които са свързани с изборите, е достигнал 70 хил.
За сравнение само месец по-рано декативираните акаунти са били само 30 хил. От социалната мрежа не оспориха тези данни.
Търсене на приятели на приятели
Шпионската кампания включва руски агенти представящи се като приятели на приятели на сътрудници на Макрон и опитващи се да съберат лична информация за тях.
Служители на Facebook забелязват това по време на първия тур на президентските избори и ги проследяват по инструменти, използвани в миналото от руското военно разузнаване ГРУ, твърдят източниците, пожелали анонимност заради деликатността на въпроса.
Шпионите не са успели да накарат целите им да свалят зловреден софтуер или да разкрият паролите си за достъп, което вероятно е била основната цел на операцията.
Същият отдел на ГРУ, наречен Fancy Bear или АРТ 28 в средите на киберсигурността, е обвинен в хакерските атаки срещу кампанията на Демократическата партия по време на президентските избори в САЩ през 2016 г. и срещу много други политически цели. От руската разузнавателна агенция отказаха коментар.
Имейл акаунтите на хора от кампанията на Macron бяха хакнати и съдържанието им бе разпространено онлайн в последните дни на надпреварата между Макрон и Ле Пен. Френските разузнавателни служби отказаха да разкрият кой е виновен за атаките.
По думите на Мунир Мажуби, който отговаряше за дигиталното присъствие на партията на Макрон "Напред" и сега е министър по цифровите въпроси, някои експерти по сигурността съзират в атаките дългата ръка на ГРУ, макар да нямат сигурни доказателства.
Известни са твърде малко примери за шпионски атаки в социалните мрежи. През 2015 г. британската служба за вътрешна сигурност МИ-5 предупреди, че враждебни сили използват LinkedIn, за да се свързват с държавни служители и да ги вербуват.
Социалните мрежи рядко коментират подобни случаи.
Facebook е обект на нарастващ натиск от правителствата по цял свят да контролира "фалшивите новини" и пропаганда. В отговор компанията обяви през април, че провежда т.нар. "информационни операции".
Социалната мрежа активно проверява акаунти, които разпространяват връзки към фалшиви новини с цел да повлияят на общественото мнение.