Наблюдателите на т.нар. българска политика са свикнали, че всеки път, когато Бойко Борисов публично похвали ДПС, нещо важно предстои да се случи.
Прочутото кафе в Кърджали реши спора за разпределението на ЦИК, това беше в мандата на Пламен Орешарски и заради европейските избори, след които ДПС хитро издърпа килимчето под краката на финансиста - и на практика му подаде оставката.
ГЕРБ и ДПС прокараха актуализацията на Бюджет 2014, първи успешен акт на правителството „Борисов 2.0", когато БСП се оплакваше от масови уволнения на техни кадри в държавната администрация, а политическите консултации бяха прескочени поради извънредност и гонене на срокове.
Двете партии, както и депутатите на Христо Ковачки, тогава в групата на ББЦ, приеха скандалите поправки за национализиране на пенсионните фондове, които по-късно бяха оттеглени, но първо бяха внесени също толкова експресно от финансовия министър Владислав Горанов.
ДПС беше „за" Бюджет 2015 и плоския данък, който АБВ не одобри. Подкрепи и външния дълг от 8 милиарда евро, заради който Борисов плашеше с оставка, и то пред невярващите погледи на БСП и критиките им, че Местан и компания са негласна част от мнозинството.
Малките играчи в коалицията винаги изтъкват, че са оставили ДПС извън властта, вместо още да преяжда с порции, а Борисов се сърди всеки път, когато чуе да пришиват ГЕРБ към хората на Лютви Местан. Междувременно министри от ГЕРБ говореха за тематични коалиции, широк консенсус, плаващи мнозинства - все начини да легитимират ДПС като потенциален партньор във властта.
Сега Борисов натърти на АБВ, патриотите и реформаторите, че трябва да благодарят на ДПС, защото без тях и ключовите им гласувания правителството досега е щяло да падне.
Какво ще ли ще последва? Задават се идват избори, предстои за втори път депутатите да гласуват искането на президента Плевнелиев за референдум за избирателната система. И най-вече - в парламента отлежава поправката в Конституцията за съдебната реформа, основният залог за престоя на реформаторите във властта, особено в частта за предсрочно прекратяване на пълномощията на главния прокурор.
За целта се изискват 160 гласа, които ДПС урежда чудесно, дори без да се брои разколебаната АБВ. Остава само Пеевски да се оттегли, за да бъде ДПС приемлива за открито сътрудничество партия с ГЕРБ, ако плановете се объркат.