Да убедиш млад човек, че да си готин на пътя не означава да заобикаляш правилата, а да ги спазваш - мисията е възможна.
Точно такъв е основният фокус на кампанията "Спри навреме", осъществявана и провеждана от Сдружение "Избери живота".
Сдружението възниква след един от знаковите случаи на фатално завършили катастрофи по вина на шофьора през последните години у нас. Създателите му идентифицират острата нужда да се говори с младите хора у нас за безопасността на пътя и проявяването на отговорност от всички участници в движението - водачи, пешеходци, колоездачи.
"Посланието ни е насочено основно към младите, при тях е по-големият проблем, но и по-големият шанс за оказване на положително въздействие", разказва Диян Иванов от Сдружение "Избери живота", който координира проекта "Спри навреме" на национално равнище.
Кампанията стартира в началото на тази година като наследник на предходни инициативи на Сдружението. Партньор в настоящия проект е Министерството на младежта и спорта, подкрепен по НАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА ЗА МЛАДЕЖКИ ДЕЙНОСТИ ПО ЧЛ. 10а ОТ ЗАКОНА ЗА ХАЗАРТА (2023 - 2025).
Екипът, който се занимава пряко на терен, се състои от 5-6 млади активисти, но зад "Спри навреме" стоят много повече хора - както партньори и съмишленици, така и училищни ръководства, които безотказно оказват нужното съдействие.
В изпълнението на проекта е заложено да обхване млади хора в 25 области на страната. За целта се провеждат серия от срещи с ученици в гимназиален курс, XI и XII клас и младежи до 29 годишна възраст, защото това е обичайното време за получаване на шофьорска книжка.
След всяка среща екипът на проекта получава покани от училищата за повторно гостуване, разказва Диян. Широко застъпено е и онлайн съдържание, заради доказаната ефективност на комбинацията между визуализация и звукови елементи при достигане на посланията.
А самите те са следните:
- Не сядай зад волана след употреба на алкохол;
- Не дишай балони и не употребявай наркотици;
- Шофирай отпочинал;
- Спазвай съобразената скорост и ограниченията на пътя;
- Спазвай дистанция;
- Не използвай мобилния си телефон по време на шофиране.
По думите на Диян, учениците са по-отворени да възприемат всички тези послания, когато те идват от други млади хора, при това в рамките на откровена и интерактивна дискусия, а не на суха лекция, в която те да нямат думата.
"Стандартната продължителност на срещите е около един учебен час, но след това учениците остават да говорят с нас и още в неформална обстановка, задават въпроси, споделят притесненията си, разказват за ситуации, които са видели, чули или сами вече са преживели на пътя и търсят съвет", добавя още той.
За съжаление, черната статистика е темата, която винаги привлича повече вниманието по негови наблюдения.
Отново за съжаление, в това направление у нас има твърде много примери за споделяне - според данните на Института по пътна безопасност, само през изминалата година 479 са загинали при тежки пътнотранспортни произшествия, докато ранените са 9046.
Реакцията на учениците при провеждането на дискусиите дава на Диян и екипа му обоснована надежда, че ситуацията ще се промени за в бъдеще. В резултат на срещите, младите хора сами достигат до извода, че именно те трябва да са посланиците на безопасността по пътищата и да помагат посланията да достигнат до кръга им от приятели, връстници, колеги.
"Няма нищо по-хубаво от това в края на дискусия да чуем от учениците: Да, ще говорим с нашите близки, които имат шофьорски книжки, да не бъдат безотговорни на пътя!", единодушни са представителите на кампанията.

Преди броени дни, на 28 март, по инициатива на Сдружение "Избери живота" се провежда и Кръгла маса с участието на млади хора, педагогически екипи и представители както на изпълнителната, така и на законодателната власт в страната - заместник-министъра на младежта и спорта доц. Стоян Андонов, както и и народния представител Даниел Александров, който участва в инициативата за пътна безопасност още от самото ѝ възникване.
"Идеята на Кръглата маса беше да обединим съвместните си усилия с цел превенция на ПТП", разказва Диян.

Едно от застъпените предложения за бъдещи действия е разширяване не само на срещите с ученици, но и на взаимодействието с учители и педагози. Набляга се и на превантивния и възпиращ ефект на санкцията и на концепцията за неизбежност на последиците при нарушение.
Това се дължи и на обратната връзка на самите младежи, участвали в проекта до момента - те сами идентифицират като основна причина за безотговорност на пътя самонадеяността и увереността на водача, че може избегне санкция или да се размине с незначителна такава.
Не на последно място, цел на проекта е да промени в положителна насока не само поведението на водачите на МПС, но и това на пешеходците. Диян дава пример, че неслучайно във всяка среща се задава един контролен въпрос - кой е с предимство на пешеходна пътека, когато тя пресича трамвайна линия.
Той признава, че в опита си на водач е имал досег с ПТП, предизвикано точно поради тази причина, и вярва, че именно примерът от личен опит може да бъде най-ефективен, когато човек говори искрено за него и признава грешките си.
"Ще бъда щастлив да достигнем до максимално много млади хора, които да приемат нашите послания, а резултатите от това ще проличат като дългосрочен ефект и ще се отразят благоприятно на статистиката във времето", завършва Диян Иванов с очакванията си за ефекта от проекта "Спри навреме".
Шофьорът на бъдещето, който този проект се стреми да изгражда, е "готин" в един смисъл, различен от досегашния - проявява грижа и отговорност на пътя, но действията му не се изчерпват само с това, а и с мрежовото разпространение на посланието за пътната безопасност, така че то да промени завинаги контекста, наречен не без основание "война по пътищата".