Това не е история с нигерийския принц, който обещава, че ще ви остави голямо наследство, ако въведете номера на сметката си. И все ни връща към него, колкото и нелепо да звучи този нескопосан опит за измама повече от 20 години след бума на интернет и дигиталната трансформация.
Това е история за собствената ни киберсигурност и колко е важна. Особено, когато работим от вкъщи, учим от вкъщи, "ходим на кино" от вкъщи.
Миналата седмица получих мейл, който, съвсем достоверно на пръв поглед, искаше да ме информира за актуалните ограничения при пътувания в Европейският съюз (ЕС). И понеже аз самата обмислям такова пътуване в близко време дори не усетих кога отворих страницата - съвсем легитимно изглеждащ адрес с домейн .eu. Едва когато се наложи да вкарам адреса и паролата на личната си поща ми светна, че нещо не е наред - та защо ще ми искат потребителско име и парола за собствената ми поща само за да прочета информация, публикувана на официалния сайт на ЕС?
Това ме накара да се вгледам по-внимателно и да забележа, че адресът изобщо не е на официалната страница на ЕС. Излишно е да влизам в подробности за студената пот, която ме обля, когато се сетих за кои други приложения използвам този мейл и парола.
И ако този път "избегнах куршума" на косъм, знам, че няма да се свърши с това. След час четене в интернет вече знаех, че опитите за такъв тип измами са нараснали повече от 5 пъти от началото на пандемията, а авторите на "фишинг" стават все по-изобретателни: от фалшиви анонси от СЗО до подправени служебни мейли до служители, работещи от вкъщи.
И освен чрез фишинг мейли, тази още по-бързо разпространяваща се заплаха достига до нас и чрез клонирани сайтове на институции, постове в социални мрежи, та дори и SMS-и привидно от здравни институции.
Затова е важно да имаме усещането за сигурност - усещането, че сайтът, който отваряме с един клик, е безопасен и никой няма да се опита да ни открадне паролите за достъп, докато невинно пазаруваме онлайн например.
Оказа се обаче, че имаме надежден съюзник в тази на пръв поглед неравна борба - ние срещу еволюиралия нигерийски принц. Такъв съюзник е Лев Инс със застраховката си "Компютърна сигурност у дома".
Освен че ни застрахова срещу рисковете, дебнещи ни на един клик разстояние и подсигурява при физическо погиване на устройството или неговата кражба, ни дава и услугата "Безопасен интернет". Тя филтрира всяка заявка от устройствата, с които влизаме в интернет, и още преди дори да сме отворили опасния линк, сайт или пост проверява дали той не е в черния списък на най-големите бази данни на организации за киберсигурност в света.
Минималната премия по полицата е 16,73 лева. Допълнителният плюс е, че чрез нея се блокират и нежеланите реклами, които изскачат от всички посоки, а това със сигурност прави сърфирането далеч по-приятно и удобно.
Та тази история завършва с happy ending.
Но не трябва да мислим само за здравето на компютъра си - от основно значение е да помислим и за своето, а Лев Инс са се погрижили и за това. Предвид ситуацията по света днес, всички полици "Компютърна сигурност у дома", сключени след 25 декември 2020 г., осигуряват и безплатен достъп до платформата за телемедицина.
Това означава, че ще има още нещо, което може да правите, без да напускате сигурното пространство на дома си: да се консултирате с лекар.
От началото на извънредното положение у нас лекарите приоритетно ни съветват по телефона какво да правим при различни оплаквания, а не бяха малко оплакванията от пациенти, че не могат да достигнат до своите лекари. Платформата за телемедицина дава още една възможност - видеоконферентна връзка. Благодарение на застраховката към Лев Инс, дори личният ви лекар да не вдига телефона си в момента, може да получите консултация с лекар от разстояние. Услугата е разработена от "Животозастрахователен институт" и е изцяло нов подход за комуникация между лекар и пациент за българския пазар.
Платформата е достъпна през настолен и преносим компютър на адрес https://online.jzibg.com/ , както и през мобилно устройство - смартфон и таблет. Видео връзката се осъществява в реално време, след предварително записан час за преглед. А всеки, който е изпитвал притеснения през последните месеци, знае колко по-успокояващо е не само да чуеш гласа на медицинския специалист, но да имаш възможност и да го гледаш в очите.
Чрез видеоконферентната връзка лекарят не просто може да чуе как разказвате за симптомите си по телефона, но и да ви види, което би дало възможност за по-добра преценка какво лечение да ви препоръча. Платформата освен това позволява лекар и пациент да разменят документи, включително рецепти - нещо, което трудно може да се случи с телефонен разговор. Освен това проведените прегледи, извършените манипулации и изследвания се съхраняват, което помага за по-лесно и бързо ориентиране на лекаря в ситуацията, но и позволява дългосрочно проследяване на здравословното ви състояние.
Така с една застраховка - "Компютърна сигурност у дома" - може да се погрижите едновременно за здравето на компютъра си, но и за своето лично. Кой фалшив нигерийски крал би го предвидил?