За децата възможността да общуват чрез социалните мрежи и чат приложенията е още по-примамлива и вълнуваща, отколкото за възрастните, защото те са част от социалния им статус и затова за подрастващите достъпът до тях е особено важен.
Децата обаче са и най-застрашени от рисковете в интернет, включително и от сблъсъка с опасни непознати - от това да получат неподходящи снимки, през контакта с хора с лоши намерения, до това неволно да бъдат подведени да дадат свои лични данни или смущаващи материали.
А понякога всичко това се превръща и в още една форма на онлайн тормоз. Според скорошно проучване на Европейската комисия, сред деца между 10 и 18 години, 50% от тях са изпитали онлайн тормоз поне веднъж. След настъпването на пандемията и последвалия локдаун, 44 на сто от децата в Европа, които са били тормозени в мрежата, казват, че положението се е влошило.
Какво можете да направите вие като родител?
Общуването с детето и спокойното разясняване на опасностите от комуникацията с непознати в интернет и предпазването от тях са задължителни, но рядко напълно достатъчни. Най-добре е детето да бъде предпазено директно през устройството, което ползва.
За тази цел Теленор предлага услугите "Родителски контрол" и "Онлайн защита", с които и малки, и възрастни могат да се защитят от опасностите в интернет, при това не само в мрежата на оператора.
"Родителски контрол" например е подходящ за опазване на децата от прекомерно време пред екрана, от нежелани сайтове и приложения, но също така и от опасни непознати. С услугата можете да управлявате смартфона или таблета на детето дистанционно и без натрапчиво присъствие.
Тя позволява и да знаете къде е детето във всеки един момент, което ще ви носи спокойствие за моментите, в които онлайн комуникацията му с някого все пак се е прехвърлила в живота.
Всичко това не изключва разговорите с детето, което трябва да знае базовите правила за сигурност.
Първо, че не бива да дава никаква лична информация - име, адрес, възраст, училище, телефонен номер и свои снимки, на никого в интернет.
Второ, че не бива да говори с непознати - не просто на улицата, а и в мрежата. Ако това се случи, детето не бива дори да отговаря. В никакъв случай не бива да се среща на живо с онлайн приятел, когото познава само от мрежата.
Трето, не бива да отговаря на странни или съмнителни покани - не само от непознати, но и от приятели, както и да отваря мейли, линкове и прикачени файлове от непознати.
Детето трябва да знае и че никога не бива да казва паролата си на когото и да било, дори на приятели. А при всеки опит за контакт, осъществен от непознат, трябва да уведоми вас - родителя.
Теленор в своята поредица от клипове в YouTube по темата за онлайн безопасността илюстрират как например да постъпи детето, ако приеме за приятел във Facebook непознат, а той изведнъж му пише на лични, покани го в Snapchat и му прати смущаваща снимка и дори поиска такава в замяна.
Детето трябва да знае, че в мрежата не всеки е този, за когото се представя, и да е наясно как да реагира. От Теленор посочват, че то трябва да зададе конкретни въпроси - как се казваш, откъде си, ще бъдеш ли на концерта в училище довечера.
Ако на последното непознатият отговори например "Не мога, ще съм на тренировка", детето вече ще знае, че това е фалшив профил, защото в училището няма никакъв концерт.
Това е само един от съветите за онлайн безопасност, които могат да се открият в YouTube канала на оператора.
Не по-малко важно е как да се открие фалшив профил, ако някой, когото не познаваме, праща покана за приятелство.
Посъветвайте детето да пусне името от профила в Google или друга търсачка, за да види дали излиза нещо, свързано с него. Ако обаче няма резултати, следващият опит е с мейла от профила, ако има такъв. По същия начин той се проверява в търсачката за резултати.
Ако и това не даде резултат, се проверява профилната снимка в Google изображения. Ако тя се появи, отиваме на сайта, с който е свързана, за да видим дали искащият приятелство е същият човек, за когото се представя.
Ако и това не сработи, се задава контролен въпрос - такъв, на който той или тя трябва да знае отговора. Въпросът трябва да е свързан с информацията, която неизвестният дава за себе си - училище, град, квартал, и да не може да се открие в Google, така че само човек, който е свързан с конкретното място, да може да отговори.
Ако даде грешен отговор, или не отговори - значи това е фалшив профил.
Понякога опасните непознати откриват децата и чрез по-слабо популярни сайтове. От полза при защитата срещу опасни линкове освен на услугите на Теленор може да се разчита и на приставки от рода на WOT - Web of trust. Тя работи като светофар за всеки адрес или линк и предупреждава, ако потребителят се опита да влезе в сайт, който е опасен.
Защото винаги е налице рискът някой да се добере до профила на детето в дадена социална мрежа и от него да разпрати на всички негови приятели обиди или обработена снимка. Резултатът са социални проблеми и стрес за ученика, които могат да бъдат избегнати с няколко прости стъпки и разговори.
Много важно за вас като родители е да предупредите детето, ако инсталирате следящо приложение или изберете услуга за защита от Теленор България. То трябва да знае, че целта ви не е да го шпионирате, а да го защитите.
Обяснете му отново защо се налагат предпазни мерки и че опасностите в мрежата са съвсем реални. Обяснете му, че му имате доверие, но сигурността е на първо място. Така и за вас, и за детето, интернет ще си остане страхотно място за срещи с приятели и опознаване на света, но не и платформа за създаване на лоши спомени.