"Морето ме върна в България".
С тези откровени, изречени от сърце думи, морският биолог и активист Никола Бобчев обяснява своето решение да си дойде у дома след дълги години, прекарани в Германия. Любовта към родното Черноморие носи магическа сила - не само винаги да дърпа обратно към къщи, но и да създава, да спасява, да подобрява средата. A по този начин да ражда шанса и за всеки следващ човек да се влюби в морето и да действа градивно за неговото настояще и бъдеще.
С мисълта за тази любов Бургаско създава поредицата "Морски съкровища", чийто нов герой е Никола.
Поредицата ни среща с различни по своя произход и житейска история хора, чиято пресечна точка е Черно море. Всеки от героите споделя личния си разказ за морето и ни води на любимото си кътче по крайбрежието.
Тези кътчета, с различен релеф, флора и фауна, си приличат по едно: също като перлите в сърцевината на морските миди водят със себе си легенда и вълшебство, видими само за очите на тези хора, които са способни да ги потърсят търпеливо, да ги оценят и обикнат.
Героите на "Морски съкровища" са именно такива хора - мислещи, търсещи, с отворени сърца и будни умове, те забелязват детайлите и търсят начини любовта към морето да продължи с тях и след тях.

И Никола Бобчев не е изключение. Още детските му години предопределят, че ще бъде личност, неразривно свързана с морето.
Никола сам споделя, че цял живот носи в себе си паметта на едно дете, което събира дърва с дядо си на Алепу - живописно крайбрежно местенце на южното Черноморие, известно със своята дива природа, пясъчни дюни и защитена лагуна. Постепенно този спомен се превръща в чувство за принадлежност и в посока на неговото лично развитие.
В младежките си години той заминава за Германия, за да следва там приложна география, и посвещава дипломната си работа на темата за микропластмасата в Черно море.
Историята му вижте в новия епизод на "Морски съкровища":
"Морето е всичко", сам споделя в епизода на "Морски съкровища".
Неговото най-скъпо морско кътче се намира на юг. Далеч от шума и динамиката на ежедневието, устието на река Ропотамо е мястото, към което Никола винаги се връща, когато има нужда да усети свързаност с морето.
"Когато съм там, мога да съм само със себе си", разказва замечтано Никола. "Да чувам природата. Да се откъсна от света."
Документалната поредица на Бургаско "Морски съкровища" ни отвежда на скрити, завладяващи места по Черноморието. Прави го чрез историите на любознателни хора, чиито животи са свързани с плисъка на морските вълни.
Там, където сладководната река се среща с морето, обградено от гъсти лонгозни гори и богато биоразнообразие, действително звучи като най-подходящото място един морски биолог да се чувства в естествената си среда. Самият Никола свързва устието на Ропотамо едновременно със стремежа си към вътрешна хармония и с грижата за околната среда.
Това е така, защото наред с красотата си, мястото му напомня и кое е истинското предизвикателство пред морския човек, а именно да ограничи негативното въздействие на хората върху средата там, но пък да увеличи положителното.
"Мисля, че всеки от нас може да бъде пример за околните и не трябва да чака, а да действа," заключва той с усмивка, вместо с назидание.
Такава е всяка една от историите в поредицата на Бургаско "Морски съкровища". Индивидуална, разнолика, неповторима... и с пресечна точка в сърцата. Епизодите позволяват на зрителя да преоткрие Черноморието през очите на хората, които истински го обичат.
Заслужава си да се гмурнеш във всеки от тях.

---