Има два признака, че денят ми е започнал, като и в двата са необратимо свързани със смартфона ми. Първо, алармата му не много любезно ми напомня, че е време да се събудя. И второ, телефонът почти веднага се озовава в ръцете ми, за да си проверя известията.
Лайфстайл гурутата, които проповядват събуждане с дихателни упражнения и медитация, биха казали, че това никак не е дзен и даже е вредно. За мен няма по-освежаващо от това да прегледам нотификациите, имейлите, задачите, които не търпят отлагане.
В последната категория спадат битовите сметки, които от горчив личен опит вече не отлагам и за минута.
В едни по-млади и по-разсеяни години ми се е случвало бодро да се прибера от работа и с ужас да установя, че нямам ток. А след щателна проверка на бушоните и осветлението на стълбището да осъзная, че съм забравила да платя тока. Затова вече съм отработила до съвършенство траекторията смартфон - сметки - онлайн банкиране.
Разказът ми как си плащам тока и водата с гурелясали очи не звучи романтично. Но и вечерите на свещи са романтични, само ако знаеш, че не са по принуда и заради личната ми вятърничавост.

Тези мъчителни сутрешни моменти са по-спокойни, откакто съществува онлайн банкирането. То е виртуалното звънче, което няма нужда да издава какъвто и да било звук, защото от пръв поглед ме кани да погледна какво имам да свърша и да платя.
Всъщност тук дзен гурутата може и да се съгласят с мен - когато започнеш деня на чисто, със спокойствие, че ангажиментите покрай сметките са отметнати, нещата тръгват по вода.
Пък и оттам нататък следва безпощадна въртележка, която всеки ден е различна, но никога не е скучна и монотонна.
Често ми се случва тъкмо да съм се настанила в удобния ми офис стол, и да се наложи да изляза за интервю или събитие. И обратното - тъкмо съм се потопила в поредната интригуваща задача извън комфорта на офиса, и трябва да се връщам.
Между изброеното са такситата и градският транспорт и стигането от точка А до точка Б извън училищната математика. Не бих заменила професията си с никоя друга, само че си има минуси.
Спокойният обяд често е заменен от бързо похапване, което съм помолила някой колега да ми купи, понеже аз не съм имала възможност да отскоча. После се оказва, че нямам дребни или въобще нямам пари в брой, за да си платя порцията, защото минаването през банкомат ми е изскочило от акъла.
Е, тук е насреща DSK Mobile, с което имам възможността за мигновен превод.

През blink P2P разплащането става за секунди към друг потребител и, още по-хубавото, не ми се налага да тегля допълнителни апове, които да задръстват телефона ми.
Има си и други плюсове. В натоварения ден нямам време за обикаляне по магазините, а в спокойния уикенд нямам и желание. Още помня учудването, с което колегата ми по бюро възкликна: Ама как така си поръчваш обувки онлайн?! Ами така - с няколко клика и без грам натоварване.
Последният такъв пример са кецове, които си харесах при кратко отскачане до Русе. Не само, че нямах време, но нямаха и моя номер.
Въпросният чифт и нужният ми номер бяха издирени в интернет, още докато пътувах обратно към София. Бърза справка в смартфона с банковата ми сметка и спестяванията ми ме информира, че мечтаните кецове няма да натоварят бюджета ми и ми оставаше само да си попълня данните за доставка, да платя и да чакам с нетърпение.
По същия начин гардеробът ми е пълен с модни находки, които в бързината на делника набитото ми око е забелязало някъде и после съм поръчала и платила онлайн.

Отскоро си мисля, че щеше да е прекрасно да има опция да обзаведа и освежа жилищата със средства, заявени ей така, по интернет, докато прескачам през задачите си наляво-надясно.
Да, скролването из сайтовете с мебели е елементарно, колкото и разглеждането на обувки. Улавям се, че понякога си избирам нов диван, докато метрото препуска из града или таксито чака на светофара. Бас държа, че не съм единствена!
Мечтите може и да не стигат, за да се озове новата покъщнина в настоящето жилище, само че от Банка ДСК като че ли са разчели мислите ми и са решили да улеснят потребителите си максимално.
С интуитивни и лесни стъпки приложението превежда през въпроси за доходите и дава възможност да се подаде онлайн искане за кредит. Колкото по-подробна информация споделяме, толкова по-точен ще е отговорът на банката каква сума може да бъде отпусната.
В апа се вижда каква е максималната сума, която може да се получи, изчисляват се вноските през калкулатора и ще има прецизна информация какъв е годишният лихвен процент.
Лесно като детска игра? Не, лесно като банкиране през смартфона за заетите като мен хора.