85 милиарда долара. Точно толкова струваше на американския данъкоплатец обучението и въоръжаването на афганистанската правителствена армия за две десетилетия.
И въпреки това светът стана свидетел как тя колабира буквално за няколко седмици, а в крайна сметка силите на талибаните възтържествуваха и в момента контролират столицата Кабул и чисто административно останалата част на страната.
Само за сравнение бюджетът на българската армия за 2021 г. е 1,25 милиарда долара или три пъти по-малко от това, което е получавало средно всяка година правителството в Кабул под формата на военна техника, екипировка, обучение и всичко свързано.
Оказа се обаче, че всичко това няма значение като в своето хаотично отстъпление, военните изоставиха в ръцете на талибаните огромно количество модерна военна техника и оръжие, включително самолети, хеликоптери и бронирани машини.
Разбира се, за това стечение на обстоятелствата оказаха влияние множество различни фактори на терен, сред които намаляването на американската въздушната подкрепа през последните месеци, кoeтo улecни настъплението на тaлибaнитe, както и отказът на доста местни племенно-кланови лидери, разполагащи със собствени въоръжени милиции, да изпълнят ангажиментите си към правителството,
Естествено, не на последно място стои и липсата на мотивация на правителствените сили, които загубили както американската подкрепа, така и тази на местните съюзници, отказаха да се сражават, хаотично изоставяйки оръжие и бойна техника.
Taliban fighters storm into the Kabul International Airport, wielding American supplied weapons, equipment & uniforms – after the U.S. Military have completed their withdrawal. Fighters celebrated with gunfire & chants through the night. #Afghanistan https://t.co/kyktWDxTrU pic.twitter.com/DM75FapxkB
— Marcus Yam 文火 (@yamphoto) August 30, 2021
С какво обаче разполагат талибаните в крайна сметка?
Към началото на тази пролет, когато започна офанзивата, афганистанските военновъздушни сили оперират с близо 170 самолета и хеликоптера. През последните месеци някои от тях са унищожени и направени негодни, докато друга част бяха използвани за отстъпление към Узбекистан и други съседни държави, а там вече бъдещето им остава твърде неясно.
Все пак с овладяването на общо 11-те големи военновъздушни бази, талибаните успяха да си присвоят сериозен брой летателни машини. Само от базата в Кандахар се предполага, че са поели контрола над няколко хеликоптера Ми-17 и американски UH-60 Black Hawk.
На други снимки и клипове може да се види как талибани позират около пленени витлови щурмови самолети Embraer EMB 314 Super Tucano и Cessna 208, както и тежкотоварни C-130.
Много трудно е да се определи за какъв брой може да се говори, но по всяка вероятност става въпрос за по-голямата част от това, с което са разполагали афганистанските ВВС или минимум няколко десетки машини.
Some helicopters and planes of the 🇦🇫 Afghan Air Force left to the 🏳️ Taliban at the Kabul airport - Mi-17, MD-530F, UH-60A, A-29 Super Tucano, Cessna C-208, C-130 pic.twitter.com/oXAAB6JzyA
— Dr.Fkin Punchy (@MYhcnup) August 31, 2021
И докато самолетите и хеликоптерите (най-вече Black Hawk) са сложни машини, с които талибаните нямат особено много опит, то това определено не е така що се отнася до наземната техника като леко оръжие и бронирани машини. С такава Афганистан буквално бе залят през последните 20 години.
Данни на Специалния главен инспектор по възстановяването на Афганистан показват, че американската армия е осигурила стотици хиляди бройки леко оръжие. Само през 2017 г. са доставени 20 000 автомата M16 и 3600 бройки M4. От 2003 г. насам афганистанската армия е получила над 600 000 бройки оръжие за пехотата, 160 000 бройки комуникационно оборудване, както и поне 16 000 очила за нощно виждане.
Към тях могат да се прибавят десетки хиляди гранатомети, гаубици и повече от 22 000 високопроходими джипове Humvee.
След като в края на 2014 г. НАТО приключва нападателните си операции срещу талибаните и прехвърля голяма част от отговорността по сигурността на армията, доставките стават дори по-засилени. Само за последните три години са получени над 3000 джипа Humvee, а през 2020 г. - 31 високопроходими бронирани машини M1117, като общият им брой е над 600.
Video part of the #Taliban force supposedly from #Kandahar with Humvees etc that has attacked #Panjshir defensive lines. #NorthernAlliance #NRF #Resistance #Afghanistan pic.twitter.com/EgSiQINmiq
— raging545 (@raging545) August 30, 2021
Сега една огромна част от тях е в ръцете на талибаните. Из социални мрежи и канали лесно могат да бъдат намерени клипове и снимки как те позират в складове препълнени с оръжие, а техни патрули свободно се движат из градовете с американски бронирани джипове.
И въпреки че взетото оръжие изглежда изключително много, не е задължително, че талибаните ще могат да го използват ефективно. Или поне що се отнася до самолетите или хеликоптерите.
Колкото по-сложна е една бойна машина, толкова по-трудно е тя да бъде обслужвана и поддържана в оперативно състояние. Самолети и хеликоптери изискват не само пилоти, но и големи, обучени екипи от поддържащ персонал, който трябва да работи с резервни части и оборудване.
Подобни машини изискват специфични резервни части, ноу-хау за конкретния модел, както и регулярно обновяване на софтуер и електронни системи. Това са все неща, с които талибаните не разполагат.
И макар и да има клипове, на които те управляват хеликоптери, съвсем не е ясно дали това ще бъде възможно в дългосрочен план. Единственият вариант, който би могъл да бъде използван, са съветските Ми. Те са познати в Афганистан от още от 80-те години, което означава, че обслужващ персонал и резервни части биха могли да бъдат намерени сравнително лесно в региона.
В този смисъл пленените самолети и хеликоптери биха могли да бъдат използвани предимно за вътрешна пропаганда и изграждане на победоносен имидж.
Another video of Afghan Air Force helicopters and planes seized by Taliban at Kabul airport today. pic.twitter.com/nLrxAt35XS
— Talib Times (@TalibTimes) August 29, 2021
Що се отнася до наземната техника обаче нещата стоят по малко по-различен начин.
Талибаните от години са запознати с различните видове западно оръжие и се чувстват комфортно да го използват. Всякакви видове ръчно оръжие, гранатомети, оръдия и модерни бронирани превозни средства, особено подходящи за тежкия планински терен на Афганистан, могат да дадат технологично превъзходство срещу всяка местна група, която се изправи срещу тях.
Но това не е единственият проблем. Талибаните имат разработени контрабандни канали и контакти на черния пазар в цяла Централна Азия, където съществува сложна и особено широка от мрежа за нелегално разпространение и търговия.
Талибаните имат добри връзки с нея, което означава, че част от плененото от афганистанската армия оръжие лесно може да залее региона и да захрани други конфликти.