Първо в Литекс, а после и в Локо (Пд) слагаха футболистите си на детектор на лъжата само за седмицата. Изобщо не е ясно дали е използван метода от криминалистиката, или просто тези клубове опитаха някакви рекламни ходове.
Но ако наистина е проведен такъв експеримент - лошо. Това е голяма глупост. Да не вярваш на футболистите си означава, че нищо в клуба не е наред. Сега и те няма да вярват на тези, които не им вярват. Не можеш да очакваш да играят с пълни сили, след като си им показал, че се съмняваш в честността им.
Да не говорим, че е прастара истина у нас - уреденият мач се „вмирисва откъм главата". Ще рече, че ако е имало договорки, ръководствата няма как да не са знаели. И детекторите на лъжата са парлама за пред хората.
В последно време у нас е имало към 15 сигнала за съмнителни мачове, което си е сериозна бройка. Но за всеки мач има съмнения, породени от медии, запалянковски приказки от типа „чул - недочул". Босовете на клубове са много по-наясно с нещата и е смешно да опитват да ни убедят, че се съмняват в играчите си. Ако е имало нещо, то е инспирирано от началниците.
От друга страна колко странно е, че Лудогорец е бил в Ловеч? Та те победиха и Левски два пъти, и ЦСКА два пъти само в рамките на година и нещо. В Ловеч не е гостуване на Барселона, та да не може да спечели никой. В този случай май имаме разминаване между очакванията и реалността. Босът на Литекс не обича хич да губи, особено когато това е срещу врагът, който отне на клуба му титлата „провинциален крал".
Но с детектори на лъжата няма да стане. Футболният синдикат ФИФпро вече обяви, че методът нито е законен, нито е ефективен, що се отнася до спорт. Това не се прави по света, но ние, разбира се, сме пионери във всичко. Не бива да допускаме да се превръща в практика, малко е обидно за футбола и ръководителите ни.
Най-малкото - да не допускаме на Кокала да му е скучно...