А защо не 32, мосю Платини?

Предстоящото европейско първенство през 2012 в Полша и Украйна ще е последното с участието на 16 отбора. Франция 2016 вече ще е с 24. Тази тема мина сравнително неусетно преди година и половина, когато решението бе взето. Сега при тегленето на жребия за квалификациите за 2012 отново се заговори за предстоящата реформа.

На пръв поглед тази крачка е напълно в духа на съвременната тенденция на "разширяване на географията" на футбола, тръгнала от тогавашния президент на ФИФА Жоао Хавеланж през 1982, когато световното първенство се разрастна от 16 до 24 участника, за да достигне броят им 32 през 1998 и май балансът беше намерен. Също така европейското от 8 се увеличи на 16 през 1996 и това бе напълно нормално, при положение, че на Мондиал участниците от Европа станаха 12 или 13.

Предстоящото увеличаване също е обяснимо предвид очакваните по-големи приходи от 24 вместо 16 страни, както и че това ще даде по-голям шанс за бивши величия като Австрия, Унгария или нашата страна да помиришат голям футболен форум, без да са му домакини.

Форматът 24 обаче е доста неудобен за създаване на структура на първенството и лесен за нечестни сметки, както е показала практиката от световните първенства в периода 1982 - 1994. При 24 участници 2/3 от тях продължават на осминафинал, което не създава достатъчно съревнование, при положение, че в 4 от 6 предварителни групи и третият в класирането отива напред.

При серията от противоречиви случки от четирите световни по тази формула (в карето вдясно) е чудно, че от УЕФА се спряха на този вариант вместо направо да увеличат участниците на 32 и така хем всички федерации да са доволни, хем да потекат още повече пари, хем Платини да не си блъска главата какъв регламент да се приложи.

Защото дори в квалификациите ще е по-объркан процесът на излъчване на 24-те участника. При 53 членки на УЕФА и една страна домакин - Франция, остават 52 държави, които да бъдат разделени в групи. Ако делим на 6, ще имаме 4 квалификационни групи с по 6 участника и 4 с по 7. Ако делим на 5, ще имаме 8 групи с по 5 отбора и 2 с по 6. И в двата случая ще се играят баражи между третите в групите.

Ако обаче от 2020, живот и здраве, европейското премине във формат 32 участника, всичко ще става много по-лесно и демократично - 10 групи от по 5, първите 3 от всяка се класират и към тях се прибавят двама домакини (което може да стане задължително изискване от страна на УЕФА). Това би бил футболният еквивалент на Европа без граници - нещо, което Шампионската лига не можа да направи, тъй като там за малките и бедните има много малко място. Като резултат и конкуренцията на ниво национални отбори ще се повиши, защото всеки иска да се представи силно и да направи изненада именно на големия форум. Това увеличение би защитило и институцията национален отбор, която е все по-застрашена от мегамилионната индустрия на клубния футбол.

Новините

Най-четените