Петте софийски футболни клуба се обединиха в сдружение, чиято крайна цел е модернизирането на футболните стадиони в столицата. Това разкриха на пресконференция президентите на три от клубовете - ЦСКА, Левски и Славия, съответно Димитър Борисов, Тодор Батков и Венци Стефанов. Останалите участници в сдружението са Локомотив (София) и Академик.
Дружеството с нестопанска цел носи името "Сдружение на професионалните столични клубове „Футболна София", а за негов първи председател е избран изпълнителният директор на ЦСКА Венци Живков. То ще трябва да посочи кои стадион от каква реконструкция се нуждае и да набележи неизползваемите съоръжения, които държавата може да приватизира. Парите от тази приватизация ще бъдат използвани за модернизиране на останалите бази.
Клубовете подписаха споразумение, според което към този момент подобна процедура може да бъде приложена за части от стадион "Септември", стадион "Раковски", старият стадион "Академик", бившият такъв "Юнак", пързалка "Дружба" и Колодрума. А какво ще има на техните места ще зависи от градоустройствения план на общината. Нито един от петте клуба не е кандидат да получи тези имоти.
"За да реновираме базите трябва да сме единни. Няма никакво значение кой ще е председател на сдружението. То е единствено на клубовете, в него няма да има представител на държавата, независимо от факта, че това правителство единствено обърна внимание на спорта и винаги намира необходимите средства. Много общини вече се освободиха от терени, които са техни и не се използват, за да се направят необходимите ремонти на тези, които се използват. Държавата трябва да направи същото", коментира президентът на ЦСКА Димитър Борисов.
"В момента нашият клуб трябва да покрие едни минимални изисквания, за да може домакинските си мачове от А група и първите от европейските клубни турнири да ги играем на стадион "Българска Армия. Ако разполагаме с повече средства обаче сме готови да направим необходимото, за да може стадионът да отговаря дори на изисквания за европейско първенство, за каквото президентът на БФС намекна, че можем да кандидадстваме", обясни още Борисов.
Той бе категоричен, че при тези подобрения клуба не е ограничен само в настоящите граници на стадиона си. "Ако имаме повече средства, можем да бутнем секторите Б, В и Г, и на тяхно място да построим нови, съвременни трибуни, с тоалетни, които се пълнят в рамките на 10 минути", заяви още Димитър Борисов.
"Проблемът е очевиден, състоянието на стадионите на столичните клубове не е добро. Реално в момента единствено "Георги Аспарухов" може да получи лиценз от УЕФА, но този факт може да се промени след година. Държавните изисквания пък са още по-строги от европейските и може нито един стадион в София да не получи лиценз. След промените обаче държавата не е инвестирала нито лев в тези съоръжения въпреки че е техен собственик. Левски пък е вложил 16 милиона лева в нещо, което не е на клуба", обясни президентът на Левски Тодор Батков.
Той призова управляващите да изпълнят предизборното си обещание да подобрят базите и за най-популярния и най-масовия спорт. "Това вече се прави в редица градове у нас. В Ловеч реконструкцията на стадиона бе извършена с кредит от общината, така е в Бургас, Пловдив, Перник, Благоевград. Освен стадионите в София финансова подкрепа ще получи този в Стара Загора, както и други съоръжения. Те съществуват и документално затова за реконструкцията им не се налага да бъдат правени промени в законодателството или градоустройствения план. Трябва ни единствено разрешение за строителство, а ние също имаме програма минимум и програма максимум", допълни Тодор Батков.
Според президента на "сините" на настоящия клубен стадион може да бъдат изградени нови сектори Б, В и Г, сектор А да се запази в сегашния му вид, а това би увеличило капацитета до 38 000 зрители. Под трибуните пък ще има изградени допълнителни помещения, които ще позволят да се развиват и други дейности и стадиона да носи допълнителни приходи.
"Няма европейска държава, в която сме играли, в който да няма решаваща финансова намеса или на общината, или на държавата. Стадионът в Гелзенкирхен, например, струва 230 милиона евро, от които 190 са платени от общината. Ние няма как да инвестираме, няма защо в нещо, което не е наше. Стадион „Георги Аспарухов" ми е даден от държавата да го ползвам. Дотук. И трябва да се оправим, но не можем. Същото е и с ЦСКА, дадоха им правото на ползване, и да го поддържат.
Разбрахме се до месец всеки от клубовете да състави за себе си програма. Естествено, във въпросните разходи ще влезе не само представителният терен, но и тренировъчните игрища. При 700 деца в школата, мисля, че трябват поне пет-шест терена", допълни Тодор Батков.
Ремонт трябва да бъде направен и на стадион "Славия". "Трябва да се съборят изцяло секторите Б и Г, да се ремонтира сектор В, а в сектор А да се направят специални помещения, като тези за работа на журналистите, да се изградят връзки, да има интернет, за да може да се работи нормално. Ние от 18 години сме в Славия, сега за първи път държавата е готова да помогне. Наистина е готова да помогне, иска да направи нещо", уточни президента на Славия Венци Стефанов.
"Ние решихме, че така е най-добре да се случи, тъй като държавата няма да трябва да дава пари, които биха били взети от друго място - от пенсии, или от нещо друго, но в същото време държавата може да ни помогне. Правилно е да се разговаря, не да изкарваме хиляди хора и да се протестира", каза още Стефанов.