В последните години темата за спортната база в България е особено актуална. В годините след 1989 г. всяка власт имаше свое виждане за това кой и как трябва да експлоатира съоръженията. Повечето от тях продължават и към днешна дата да са собственост на държавата, частични са случаите когато стопанин е общината. Особено тежко е положението с футболните стадиони като единственият клуб собственик на базата си е Славия.
За управлението на спортните обекти са създадени три дружества - „Национална спортна база ЕАД", „Академика 2000 ЕАД" и „Академика Спорт ЕАД". Въпреки това до преди години средства за реновирането им трудно се намираха.
Резултатът пък бе повече от ясен - трагично състояние на спортната база и липса на условия за нормална подготовка на елитните ни спортисти. И естествено никакви резултати, тъй като родните спортисти трудно можеха да си позволят да се готвят на свръхмодерните бази навън и предпочитаха по-скромните такива.
Някак неусетно обаче ситуацията в последните години започна да се променя. Началото бе дадено с изграждането на дългочаканата многофункционална спортна зала. Първоначално тя трябваше да струва на държавата 107 милиона лева. В последствие цената падна до 90 милиона. И въпреки че и тази сума е твърде висока все пак спортът ни може да въздъхне с облекчение.
Разбира се, сега остава въпросът как ще бъдат покрити разходите по издръжката на съоръжението. По предварителни разчети те ще бъдат в размер на около 2,5 милиона лева годишно при пълно използване на капацитета на залата. Очаква се основната част от тях да бъдат поети от спонсора, който ще даде и името на залата. На този етап обаче - малко повече от месец преди официалното откриване на съоръжението - такъв липсва.
Неясен остава и наема, срещу който ще може да се ползва то. Още преди две седмици обаче спортния министър Свилен Нейков призна, че в залата би трябвало да има повече от 48-50 големи състезания за година.
Дали обаче това е по-силата на всички федерации и клубове след като освен за наема те ще трябва да се погрижат да поемат разходите за престоя на участници, гости, съдии, официални лица? И естествено да осигурят наградния фонд на съответната проява...А колко, при това условие, ще трябва да струват билетите, за да бъдат покрити поне част от тези разходи? Дали това не рискува да остави залата празна поне по отношение на спортните прояви?
Парите дадени за спортната база обаче не свършват с нея.
През миналата година бяха инвестирани 538 000 лева в реновирането на високопланинската база "Белмекен". За всеки, който малко или много се е занимавал със спорт е ясно, че висопланинската подготовка е важна част от цялата подготовка на спортистите.
Напълно обновени бяха залите за фитнес и борба, а сериозни подобрения бяха направени и в басейна. Заради лошото си състояние през 2009 г. загубите на базата достигнаха 710 000 лева. В последните години комплексът е работил с не повече от 25% от капацитета си.
Едва след началото на реновирането му е започнало и по-пълноценното му използване. Само през декември 2009 г. в него е имало записани 180 души. От тогава до този момент почти през цялото време базата функционира със близо 100% заетост.
Само преди ден пък бе сложен край на продължилия години ремонт на друга база от времето преди промените - "Спортпалас" край Варна. Там са похарчени 10,4 милиона лева, всичките осигурени от държавата. Реновирана е хотелската част, има футболно игрище, тенис кортове, плувен басейн, зали за художествена и спортна гимнастика и други. Ръководството на базата е получило и първите заявки за подготовки на чуждестранни спортисти.
На 13 май тази година бе открита и реновираната втора част на зала "Раковски". Съоръжението, което се използва от състезателите и децата, трениращи спортна гимнастика години наред тънеше в мизерия. Гледката бе потресаваща, тъй като в непосредствена близост е залата за художествена гимнастика, която още преди години бе реновирана. Ремонтът на тази за спортна гимнастика започна още преди две години и погълна 2 милиона лева.
През 2010 г. пък федерацията по борба, тази по спортна стрелба и тази по тенис на маса се сдобиха с нови зали и ново стрелбище. Само за залата по тенис на маса са похарчени 180 000 лева.
През април тази година отвори врати и Националния тенис център. Той е разположен в Борисовата градина, а федерацията, която е негов собственик получи базата от държавата за срок от 10 години.
Своя ред очаква и зала "Фестивална". Спортният министър Свилен Нейков призна, че за ремонта й вече са заделени 1,5-1,8 милиона лева. След това идва ред и на Зимния дворец.
След реновирането обаче идва ред на въпроса как ще бъдат използвани съоръженията. Защото след възстановяването им България би могла не само да бъде домакин на големи спортния събития, но и да развива добър спортен бизнес като привлича за подготовка куп чуждестранни спортисти. Така не само вложените близо 100 милиона лева ще бъдат бързо възвърнати, но и ще може да се говори за по-големи инвестиции в спорта. А той от своя страна няма да се оправдава с липсата на база и средства когато не успее да постигне резултати.
Амад показа на Рашфорд и Гарначо как се играе с чест и достойнство