Колко дълбока е дупката, в която изпадна Мората?

Мората започна силно на "Стамфорд Бридж", но изпадна в дупка, от която е зависим целият тим на Челси Снимка: Getty Images

Несполуките и трудностите на Челси през този сезон не са малко, а при страдащата резултатност на отбора погледите все по-често са отправени към Алваро Мората.

Нападателят, струвал 60 млн. паунда на клуба си и превърнал се в рекордна покупка на Роман Абрамович, е натоварен с очакванията да бъде основен реализатор на "сините" и да замести предшественика си Диего Коща.

В началото Мората блесна с 6 гола в първите си 6 мача във Висшата лига след пристигането си от Реал Мадрид. Тъй като 40-те му попадения в Серия "А" и Ла Лига идваха най-често като резерва (по едно на всеки 127 минути), изглеждаше, че той просто е имал нужда от повече време на терена в Реал и Ювентус, за да се докаже като голова машина от най-висока класа.

Но испанецът се контузи при поражението от Манчестър Сити в края на септември и оттогава постепенно изпадна в дупка, която изглежда все по-дълбока.

Той има едва 4 гола в последните си 14 мача във Висшата лига, а в последните седмици изглежда напълно загубил головия си нюх, самочувствието и настроението в играта си.

При равенството 2:2 срещу Арсенал този месец, Мората пропусна три пъти сам срещу вратаря, а това не беше първият случай, в който пропуските му костваха точки на Челси в голям мач - той е вкарал само веднъж от 6 чисти положения в дербитата срещу останалите тимове от топ 6.

Тази сряда дойде и издънката срещу Норич за ФА Къп, когато беше набързо изгонен с два жълти картона: първо за твърде лесно падане в наказателното поле в опит да спечели дузпа и после за протест срещу рефера.

Това е първият сезон, в който Мората получава шанса да бъде основен титулярен нападател във водещ клуб и нарастват съмненията, че испанецът просто не може да се справи с тази задача.

Разбира се, проблемът няма как да е само в него. Практикуваната от Челси схема в момента изглежда не може да извлече най-доброто от реализатора, най-вече защото Антонио Конте залага на подреждане с Еден Азар зад Мората и без достатъчно ширина по фланговете. А испанецът има 6 гола с глава дотук през кампанията (повече от всеки друг в Премиършип) и очевидно умее да оползотворява високите топки, отправени към него.

Отделно, привържениците на Челси вече се питат дали Мората не страда заради необичайно многото си минути на терена. Този сезон той вече е бил в игра повече време, отколкото във всеки друг от миналите си сезони за Реал и Ювентус - където често беше заменян далеч преди края на мачовете или влизаше като резерва.

Откъм физическа издръжливост това е ново предизвикателство за него и статистиката показва, че сега броят на спринтовете му средно на мач стабилно намалява.

Може би най-големият проблем е, че Алваро Мората няма алтернатива в Челси.

Затова няма как да получи достатъчна почивка и да възвърне свежестта си - просто Антонио Конте не показва вяра в Миши Батшуай и когато е без Мората предпочита да използва Азар като фалшива деветка.

"Сините" може и да не намерят нов нападател до края на януари, така че ще се надяват основно на възвръщането на формата на Мората.

Ясно е, че Челси е големият тест за него, който трябва да покаже дали той наистина е сред топ нападателите в света. Испанецът притежава нужните качества, но за да бъде успешно острие на водещ отбор са необходими още няколко неща, които засега не е показал - постоянство при повече минути на терена, физическа издръжливост и психическа устойчивост.

А от това дали ще покаже тези качества най-вероятно ще зависи целият сезон на Челси.