Думите "черно тото" и "уредени мачове" са много популярни около родния футбол от две десетилетия, но са малко като онова нещо, което живее в езерото Лох Неси. Всички мислят, че го има, гледаме замазани снимки, наричаме го дори с галеното Неси, но... къде е точно то?
Акцията на МВР и прокуратурата, в която бяха задържани за 24 часа девет футболисти от няколко отбора, идва след сигнали от УЕФА до БФС. Такива се подават вече близо 3 години от европейската централа до локалните федерации, а оттам те отиват в полицията.
За да бъдат разпитвани и задържани за 24 часа играчите, те са участвали в двубои с т.нар. "съмнителни активности на залози", които УЕФА регистрира и разследва, в сътрудничество с Европол. В двете структури заедно работят "офицери по почтеността", които пътуват из цяла Европа и изискват доклади от федерациите и полицията за работата и резултати около изпратените сигнали. Тази акция е един такъв "доклад" - по сигналите пратени от УЕФА.
Българската полиция реагира след известен период - примерно задържаните Тунчев, Котев, Камбуров и Данчо Тодоров играеха заедно в Локо (Пд) преди година и е ясно, че става въпрос на мачове на онзи отбор със собственик Коко Динев, който вероятно също скоро ще бъде разпитан.
За неговите мачове отдавна се говорят легенди, а много от тях си звучат съвсем реалистично.
Много вероятно е да има наказани с по 1 г. изваждане от футбола, но до дела и присъди извън играта едва ли ще се стигне. Такава поне е практиката досега в Европа. Полша, Унгария, Турция и Хърватия, а преди седмица и Естония, минаха през такива акции.
Там осъдени играчи няма, само наказани (в Естония и доживот) без футбол. Но бяха пратени зад решетките босове на клубове, съдии и други служители на играта. Тук засега те не са викани за разпити, което се очаква да се случи.
Обиските, правени от полицията в домовете на футболистите, са рутинна дейност в търсене на мобилни устройства и други контакти с хората, които се предполага, че манипулират мачове. Такова бе открито в случая със Стивън Петков, младежки национал, изваден през лятото за 2 г. от футбола за съдействие на организация, която нагласява мачове.
Задържането за 24 часа е сравнително рутинна мярка, а към кого има сериозни подозрения и евентуални доказателства ще разберем, ако някой получи мярка задържане за 72 часа. Това вече си е арест.
Със сигурност ефект от акцията ще има, като той ще е най-вече превантивен - поне футболистите несъмнено ще се стреснат, защото да не играеш 2 години е лишаване от труд, с който си вадиш хляба.
Наказание, достатъчно плашещо, за да рискуваш да го получиш.