Една крачка назад, но голяма

Хубчев и играчите определено разочароваха срещу Норвегия, но шансовете за спечелване на групата остават

"В този турнир не играем за равенство в нито един мач. Сега ще ви споделя нещо, което не знаете. Преди първия мач срещу Словения се разбрахме с момчетата, че ако водим в резултата, няма да правим сметки, да бавим играта и няма да правим нарочни смени за печелене на време.

Във всеки мач играем само и единствено за победа. Ако тръгнем с друга нагласа за Норвегия, по-добре да не заминаваме, а да си останем в България и да починем няколко дни".

Думите са на българския селекционер Петър Хубчев и са изречени малко преди злополучното гостуване в Осло, при което националите загубиха с 0:1 от Норвегия.

В това гостуване Хубчев специално промени схемата, за да пусне цели петима защитници зад двамата дефанзивни халфове и да заложи на пагубна негативна тактика, произвела едно ужасяващо първо полувреме.

И докато България не успяваше да си подаде точно топката повече от два-три пъти поред, схванатите норвежци изпускаха пред Пламен Илиев и ни вкараха само един гол - което беше и единственото положително обстоятелство за нашите в мача.

Срещата ще се запомни и с още грешки на Хубчев като странния избор на Бандаловски вместо Страхил Попов отдясно или решението да пусне в игра точно Кристиян Малинов през второто полувреме - футболист, който очевидно нямаше как да промени развоя на мача.

Когато във втори пореден двубой започваме толкова слабо, въпросите отново са към треньора и той трябва да си отговори защо не може да коригира подхода на футболистите си поне към началните минути.

Сега не само повторихме неточностите от първата част с Кипър, но няколко национали признаха впоследствие, че са подходили с някакъв голям респект към норвежците, които са един крайно предвидим съперник.

Излишно е обаче да се увличаме в още критики срещу треньора и играчите.

Колкото и отчайващо да изглеждаше българският отбор в Осло, за трагедии място няма и трите поредни победи преди това не се губят.

Шансовете за първото място в групата остават съвсем реални и от националите си зависи да преодолеят Кипър и Словения и да завършат с пет победи от шест двубоя, което ще е един забележителен успех (какъвто никой не предвиждаше преди началото на турнира).

Проблемът не е толкова в загубата от Норвегия, колкото в представянето на отбора, което отлично ни напомни къде се намира българският футбол, ако случайно някой е забравил покрай победите напоследък.

Напомни ни и колко тежки и непреодолими са обичайните проблеми, с които се сблъсква всеки треньор на българския национален тим. Като например, че нямаме физическите възможности да изиграем две добри полувремена в един мач, камо ли два силни мача през три дни.

Така че колкото и да спомогна Хубчев конкретно за тази загуба, той продължава да постига и невъзможното с материала, с който разполага.

А за съжаление проблемите на българския футбол са далеч отвъд това дали ще излезем победители от групата си в Лигата на нациите.