Докога в Англия ще се гаврят с феновете и ВАР?

ВАР ще продължи да бъде част от футбола и всички трябва да го приемем. Популярното мнение, че видео повторенията „развалят футбола“, но те са точно това – повторения, и нищо повече. И правилните, и грешните решения продължават да се взимат от съдиите.

Снимка: Getty Images

В първите девет кръга от Висшата лига, или общо 90 мача, системата за видео повторения не отсъди нито една дузпа и не помогна при показването на нито един червен картон.

През този уикенд, с „помощта“ на ВАР бяха отсъдени цели четири дузпи и бе показан един червен картон.

В петък Лестър смаза Саутхемптън с 9:0 в най-голямата победа за гост в историята на английския футбол, при която Райън Бъртранд бе изгонен. В събота Аарън Конъли спечели дузпа за Бърнли при победата с 3:2 над Евертън. И двата инцидента бяха отсъдени след консултация с ВАР.

В неделя дойде големият провал. Не на ВАР, а на съдиите. Бяха отсъдени три дузпи, две от които в един мач. А в друг бе отменен чист гол.

Колко дузпи за Юнайтед?

Манчестър Юнайтед победи Норич с 3:1. В двубоя бяха отсъдени две дузпи, които бяха спасени от вратаря на „канарчетата“ Тим Крул. А първата изобщо не съществуваше.

Даниел Джеймс се опита да премине покрай защитника Бен Годфри и се строполи в наказателното поле. Реферът Стюърт Атуел не отсъди нищо, но след като чу някакъв тайнствен глас в слушалката си, показа бялата точка. Маркъс Рашфорд пропусна първата дузпа.

При втората ВАР, наистина, помогна. Удар на Фред рикошира в ръката на Тод Кантуел и правилно бе отсъдена дузпа. Ситуацията беше идентична с двубоя на Юнайтед срещу ПСЖ в Шампионската лига на „Парк де Пренс“ миналата година. Ръката на Кантуел бе далеч от тялото, високо вдигната във въздуха и имаше нарушение. Което Атуел обаче не отсъди сам, а изчака помощта на ВАР.

Ужасът на „Емиратс“

Арсенал изпусна два гола аванс срещу Кристъл Палас, след като водеше с 2:0 още преди да бяха изтекли и 10 минути. След като бе изминал половин час игра, Вилфред Заха бе фаулиран в наказателното поле от Калъм Чеймбърс. Съдията Мартин Аткинсън се затича и показа жълт картон за симулация на крилото на Палас. След консултация с ВАР, картонът бе отменен и бе отсъдена дузпа, превърната в гол от Лука Миливойевич.

И така стигаме до 83-тата минута. Резултатът вече е 2:2. Арсенал търси победата. Сократис Папастатопулос вкара втория си гол в мача и празнува така, сякаш е донесъл успеха на „артилеристите“. Но, изведнъж, настъпи смут. Аткинсън се хвана за слушалката и започна да слуша тайнствения глас.

Минута и 55 секунди продължи консултацията. Почти две минути, в които феновете на стадиона нямаха и идея какво се случва. Тогава Аткинсън взе топката, която бе заложена за изпълнение на център, наду свирката си и направи неуверения жест тип „телевизор“, показвайки намеса на ВАР.

Голът беше отменен заради въображаемо нарушение на Чеймбърс в наказателното поле. А, всъщност, повторенията показаха, че бранителят на Арсенал бе фаулиран след приложения му „сандвич“ от Шейку Куяте и Гари Кейхил.

Проблемите

Футболът е игра за хората, и не само за тези пред телевизионните екрани, но (дори може да се каже в по-голяма степен) за публиката на стадиона. Именно тя обаче остава тотално безучастна и неразбираща какво се случва при тези мними консултации с ВАР.

Добре е да се помисли тези повторения да се показват на екраните на стадионите, а не само сухото финално решение, което показва „гол“, „няма гол“, „засада“ или „червен картон“. Гари Линекер дори направи революционното предложение цялата комуникация между главния съдия и помощниците му в тъмната стаичка да се чува и по телевизора, и на стадиона.

Висшата лига е единственото първенство, в което съдиите не отиват да гледат повторения и няма монитори за това край страничната линия, а се доверяват напълно на това какво им шепнат колегите от тъмната стаичка на ВАР, които преглеждат повторенията.

Ако Мартин Аткинсън бе видял ситуацията на екран край страничната линия, едва ли би отменил гола на Сократис. Ако Стюърт Атуел си бе направил труда да преразгледа първата дузпа на Юнайтед, можеше не само да я даде, но и да покаже жълт картон на Дан Джеймс.

Освен това и двете дузпи на Юнайтед трябваше да бъдат пребити, защото и в двата случая Тим Крул бе излязъл и с двата си крака пред голлинията. По правилата, това означава повторно изпълнение на дузпата. Но отново Висшата лига реши да бъде различна и в Англия ВАР не помага в тези случаи.

„Смешно. Абсолютна комедия“, избухна един от английските коментатори при отсъждането на първия наказателен удар в полза на „червените дяволи“. И така си беше.

И, накрая, но не на последно място. Блудкавата терминология „чиста и очевидна грешка“.

Според правилата, главният съдия трябва да е допуснал „чиста и очевидна грешка“, за да се стигне до намесата на ВАР. Така описано, правилото остава неразбираемо не само за феновете, но и за треньори, и за самите съдии, които точно в такива ситуации на „чисти и очевидни грешки“ би трябвало да изтичат до екраните и да видят къде и как точно са сгрешили.

За разлика от Висшата лига, в другите големи първенства ВАР, дори и да е далеч от перфектен, се използва в пъти по-добре. Крайно време в Англия да спрат да се гаврят с феновете и футбола, като цяло, и да се научат да ползват правилно технологиите. Иначе последствията ще са катастрофални.