Без оправдания! И този път тактиката на Гуардиола провали Сити в ШЛ

Без оправдания! И този път тактиката на Гуардиола провали Сити в ШЛ Снимка: Getty Images

Като едно от модерните величия във футболното треньорство, Джосеп Гуардиола неведнъж е изнасял тактически лекции на своите съперници.

Правеше го и в Барселона, и в Байерн Мюнхен, и сега в Манчестър Сити. Но видяното снощи срещу Лион, когато Сити отпадна от Шампионската лига, беше коренна противоположност на изграденото от Гуардиола реноме.

Срещу "хлапетата" каталунецът не беше футболен философ, диктуващ модата в играта, а объркан и изплашен наставник, провалил тима си в най-важния момент.

Шокиращата загуба с 1:3 изхвърли Сити от Шампионската лига още на четвъртфинал за трета поредна година и потвърди, че "гражданите" са много далеч от това да бъдат считани за един от фаворитите в турнира.

Гуардиола осъществи перфектен план в миналия кръг, за да победи краля на тази надпревара Реал Мадрид, но вчера основният му недостатък отново се прояви - той тръгна да усложнява излишно тактиката, уплашен от силните страни на един съперник, който завърши сезона на седмо място във Франция.

Това не е нищо друго, освен срам и оправдания за Пеп не може да има.

"Гражданите" бяха мъдри и смъртоносни срещу Реал, но в Лисабон изведнъж се оказаха немощни, безидейни и с вечните си (явно неразрешими за Гуардиола) проблеми в защита. В сегашния регламент на Шампионската лига никой не получава втори шанс, а Сити изобщо не заслужава такъв.

Отсреща Лион и Руди Гарсия предложиха опростена идея за играта. Французите просто целяха да запращат топката зад статичната отбрана на Сити и да използват празните пространства. Фактът, че това се оказа достатъчно срещу треньор от класата на Гуардиола и състав, сглобен за близо милиард евро, показва мащабите на провала, за който е отговорен Пеп.

Манчестърци могат да търсят обяснения за загубата в детайлите: съдийското решение при втория гол на Лион (признат въпреки претенции за засада и нарушение в атака), пропуска на Рахийм Стърлинг на празна врата при 1:2 и неумелата намеса на Едерсон секунди по-късно, когато съперникът реши всичко с трето попадение.

Но в основата на фиаското беше начинът, по който Гуардиола проведе мача.

Каталунецът се оказа твърде респектиран от Лион, един тим, който е изиграл три мача в последните пет месеца, и реши да променя схемата и състава.

Играчи, способни да решават големите двубои и превърнали се в основни за Сити като Рияд Марез, Давид Силва, Бернардо Силва и Фил Фодън се оказаха на пейката. Печелившото за Сити 4-3-3 беше заменено с доста експериментална схема 3-5-2, неподходяща за наличните изпълнители.

Вероятно причина за решението бяха мачовете на Сити срещу Лион в груповата фаза на миналото издание на турнира, когато "гражданите" записаха загуба и равенство срещу съперника. Пеп явно е бил притеснен и от големия брой голове, получавани от Сити в елиминациите на Шампионската лига под негово ръководство.

Но промененият начин на игра уби остротата на отбора му, без да го стабилизира в дефанзивен план. Още в ранните минути си пролича, че тактиката не сработва и Сити почти не застраши Лион през първата част, като същевременно получи лековат гол.

Близо 60 минути мениджърът чакаше, преди да се реши да промени първоначалната идея, а макар и закъсняла, реакцията му донесе най-позитивния период на "гражданите" в мача.

Това се оказа твърде малко и твърде късно. Сега Гуардиола ще трябва да отговаря на твърде неудобния въпрос защо Манчестър Сити не бележи прогрес в тази надпревара под негово ръководство.

Пеп беше взет в Сити, за да триумфира в Шампионската лига, а се превърна в негов навик да обърква тактиката точно когато трябва просто да се довери на силните страни на изградения от него тим.

И макар че той купи общо девет защитници и двама вратари, състоянието на защитата продължава да е твърде далеч от стандартите на най-класните в Европа.

Затова на "Етихад" е време за тежка равносметка: Сити има велик треньор на скамейката, който обаче е основната причина за провалите в Шампионската лига.

И може би не той е човекът, способен да осъществи голямата мечта.