Фернандеш не може постоянно да носи отбора на гръб, Юнайтед трябва да се стегне

Бруно Фернандеш вече изпитва сериозни болки от постоянното носене на гръб на Юнайтед Снимка: Getty Images

Манчестър Юнайтед отново го направи - обрат в гостуване. Както в предишните си четири визити във Висшата лига, и срещу Уест Хем в събота тимът на Оле Гунар Солскяер трябваше да инкасира първото попадение, за да започне да играе.

И отново, както в предишните си четири гостувания в лигата, Юнайтед успя да си тръгне с пълния комплект точки. Хаштагът #oleout бе сред най-използваните в Twitter на почивката, но след нея "червените дяволи" вкараха три безответни гола, за да стигнат до победата с 3:1 и да се изкачат до четвъртото място.

Солскяер бе направил няколко промени в състава, оставяйки Бруно Фернандеш и Маркъс Рашфорд на пейката, но след появата им на почивката играта на гостите се промени мигновено. Другата смяна - Хуан Мата, също изигра своята роля, като и тримата, появили се от пейката, дадоха своя дан за успеха.

Влиянието на португалеца върху играта на Юнайтед е неоспоримо. Откакто пристигна през февруари, "червените дяволи" спечелиха повече точки - 51, от всеки останал отбор във Висшата лига, включително шампиона Ливърпул и представящите се страхотно в последните месеци Тотнъм и Челси.

Последните трансферни периоди бяха белязани с гръмки провали за Юнайтед (Анхел Ди Мария, Алексис Санчес - да не ги изброяваме всичките), но с Фернандеш клубът уцели. И португалецът не спира да носи точки на тима седмица след седмица.

Само 20 минути след като се появи на терена, асистира на Пол Погба за изравнителния гол. В 45-те си минути на терена Бруно създаде осем шанса за гол - повече от всички останали играчи на Юнайтед, взети заедно (шест). Дори излезе начело по този показател в цяла Европа, създавайки 35 положения за гол от началото на сезона.

След него в класацията се нареждат Хакан Чалханоглу от Милан (34), Томас Мюлер от Байерн Мюнхен (31), Лео Дюбоа (31) и Мемфис Депай (30), и двамата от Лион.

Обратите са нещо страхотно. Битката до последната секунда е закодирана в ДНК-то на Юнайтед, но феновете искат поне срещу по-слабите отбори тимът да достига по-лесно до победите, да доминира в разиграването на топката, да диктува играта и да надиграва противника по всеки един показател. А не всеки път да се преживява горчилката от първия допуснат гол.

Юнайтед е спечелил най-много точки от губещи позиции от началото на сезона във Висшата лига - 15. Отборът води по този показател и в историята на английския елит - 385, но е очевидно, че е нужна промяна.

"Трябва да поздравим Оле - какви смени само, но когато всеки път трябва да наваксваш и да обръща резултата, означава, че нещо не е наред - каза бившият защитник на Юнайтед Патрис Евра в студиото на Sky Sports.

Това е Манчестър Юнайтед, те трябва да контролират нещата на терена. Да, ще се радват на резултата, но не и на играта си."

Луис ван Гаал и Жозе Моуриньо бяха изгонени не само заради липса на резултати, но и заради начина на игра. И двамата спечелиха трофеи - нещо, което Солскяер все още не е постигнал в двете си години начело, но феновете на "Олд Трафорд" (образно казано в днешната обстановка) никога не са се задоволявали само с резултати. Те искат зрелище, искат отборът им да излиза и да мачка, и то с красива игра, а да треперят до края за трите точки.

С интегрирането в състава на Единсон Кавани и Дони ван де Беек "червените дяволи" изглеждат все по-балансирани, но продължават да разчитат основно на креативните избухвания на Фернандеш. Ако това не се промени, ще бъдем свидетели на нова криза в Юнайтед съвсем скоро.