Кошмарът от 2018 г. е на път да се повтори - Германия отново може да се сгромоляса още в груповата фаза Снимка: Getty Images
Как Германия съживи кошмара от 2018-а и вече предвкусва нов провал на голямо първенство Снимка: Getty Images

Ден след като Аржентина стана жертва на шокиращ обрат и загуби от Саудитска Арабия, сценарият се повтори с друга голяма футболна нация.

Германия допусна сензационно 1:2 от Япония и съживи призраци от близкото минало, за да се окаже пред второ поредно отпадане в груповата фаза на световно първенство.

Предизвикателството на Бундестима срещу ФИФА преди началото на мача не прерасна в убедително представяне на терена, а точно обратното - за трети пореден път на голям турнир Германия загуби първия си мач. Паралелите с кошмара от Русия 2018 са неизбежни.

Трябва да се признае, че през първите 60-70 минути Германия контролираше двубоя и не се виждаше как ще го загуби.

Първото полувреме беше впечатляващо за тима на Ханзи Флик с близо 80% владеене на топката, гол от дузпа на Илкай Гюндоган и още няколко възможности мачът да бъде решен с втори гол.

Когато Кай Хаверц порази вратата на Япония дълбоко в добавеното време на първата част, изглеждаше, че интригата приключва.

ВАР обаче се намеси, отмени гола заради засада и даде нова надежда на японците, които намериха начин да се преобразят през второто полувреме.

С две попадения в 75-ата и 83-тата минута "самураите" грабнаха една от най-значимите победи в своята история, а великата ирония беше, че и двамата голмайстори Рицу Дуан и Такума Асано се състезават в Бундеслигата.

Така ефективната Япония наказа пробойните в защитата на противника - Германия на Флик продължава да няма изградена отбрана и това струваше скъпо на отбора.

В 17-те мача под ръководството на селекционера бяха изпробвани 12 различни варианта на защитата, а в последните 4 срещи съставът на отбранителната линия продължава да се променя.

Вторият гол на Япония, при който Асано безпроблемно проби отдясно и разстреля Мануел Нойер в близкия му ъгъл, изпълни звездите на Германия с гняв и след мача те не скриха чувствата си.

"Този втори гол - никой не е допускал по-лесен гол на Световното първенство", възмущаваше се Гюндоган. "Като цяло ни липсваше стремежът да задържаме топката в задни позиции и да се предлагаме за пасове... направо изглеждаше, че никой не иска топката".

"Необяснимо е за мен, че не продължихме да играем както през първото полувреме", допълни вратарят Нойер. "Това са базови неща и всеки, който играе на това ниво за Германия трябва да ги знае".

В предни позиции се изредиха да пропускат Серж Гнабри, Джамал Мусиала, Йонас Хофман и ударилият греда Гюндоган, за да проличи за пореден път другият голям проблем на тази Германия - неумението да се използва игровото предимство.

"Трябваше да довършим съперника", ядосваше се Леон Горецка.

Но за да затвориш такъв мач навреме, по начало ти трябва типичен реализатор в центъра на атаката, който безмилостно да се възползва от създадените шансове. Именно такава фигура продължава да липсва на Германия.

Великите немски централни нападатели от миналото в момента си нямат наследник и това тежи.

Добре знаем какви трудности изпитва Челси да изгради работещо нападение около Кай Хаверц - безспорно голям талант, който обаче няма качествата на истински №9 и по неволя е принуден да изпълнява тази роля в клубния и националния си отбор.

Хаверц притежава множество добри страни, но не е надежден реализатор и статистиката му от 27 гола за два сезона и половина го доказва. Няма как това да е централният нападател на една страна, изградила успехите си на световни първенства с легенди като Герд Мюлер, Юрген Клинсман и Мирослав Клозе.

Алтернативите на Флик в нападение се оказаха незадоволителни и неговият план Б приличаше на недовършен експеримент.

Германия завърши мача с Марио Гьотце, Юсуфа Мукоко и Никлас Фюлкруг в предни позиции. С други думи, някогашен феномен с отминала слава (Гьотце), 18-годишен младок (Мукоко) и късно разцъфтял нападател, играещ едва втория си мач за националния (Фюлкруг).

В друг ден тяхното партньорство би могло да сработи, но този път те изобщо нямаха време да влязат в някакво взаимодействие. Фюлкруг е най-близо до профила на типичния централен нападател, но неумението на съотборниците му да го използват в тази роля показа, че Германия просто е отвикнала да играе с таран и да извлича ползите от присъствието му.

Смените на Флик нямаше как да контрастират повече с тези на неговия колега Хаджиме Мориясу, който обърна мача с играчите от скамейката.

Петте резерви на Япония допринесоха не само конкретно за головете, но промениха тактиката и настройката на отбора, за да стигнат до обрата.

Контраатакуващият подход от първото полувреме беше заменен с доста по-интензивна преса в средата на терена и повече хора в предни позиции, които знаеха не само как да създават положения, но и как да се възползват от тях.

Снимка: Getty Images

Какво следва за Германия след този крах на старта?

Ново отпадане в групите е повече от реален сценарий преди следващия мач срещу полетялата на старта Испания.

"Ла фурия" тръгна с рекордното 7:0 над Коста Рика и ако победи Бундестима в неделя, почти сигурно ще прати Ханзи Флик и играчите му рано-рано у дома.

"Това е кошмарен сценарий за нас, подобно е на 2018-а", припомни си Томас Мюлер провала на Мондиал 2018, когато немците катастрофираха като действащи световни шампиони.

Причината за оптимизъм е, че макар проблемите на сегашната Германия да са подобни, игровият облик е по-добър. Освен това в лицето на Мусиала тимът разполага с един от най-вълнуващите млади играчи в света.

Но докато страната води война на посланията срещу ФИФА, все пак се оказва, че по-големите предизвикателства за Бундестима са в самите мачове.

До неотдавна за немския национален отбор знаехме, че винаги е способен да направи нещо значимо на световни и европейски първенства, независимо в какво състояние се намира.

Но сега разочарованията на големи шампионати са на път да се превърнат в традиция - в едни неочаквано тежки времена за футболна Германия.