На пръв поглед беше изненадващ фактът, че в Германия шоу за антики беше постигнало по-висок телевизионен рейтинг от мач на националния отбор.
Но точно това се случи миналата сряда при контролата на Бундестима с Чехия и явно е имало защо.
Тогава съставът на Йоахим Льов не беше никак интересен за гледане, макар че победи с 1:0, а по-малко от седмица по-късно феновете му изпитаха не скука, а истински кошмар.
Испания нанесе най-тежката загуба в историята на Германия от 1931 г. насам и спечели с 6:0 в Севиля, а срещу себе си имаше потресаващ опонент, който така и не успя да отправи точен удар.
"Заслужено ни победиха с толкова голяма разлика", призна впоследствие една от звездите на германците Серж Гнабри. Истината е, че Испания можеше да вкара и още голове, а през първото полувреме направо помете гостите и трите попадения бяха най-малкото, с което Мануел Нойер се размина.
Звездното нападение на Бундестима, състоящо се от Гнабри, Тимо Вернер и Лерой Сане, успя да отправи само два изстрела към вратата, а в защита световните шампиони от 2014-а стояха дори по-зле.
Бековете Матиас Гинтер и Филип Макс постоянно оголваха зоните си и крилата Феран Торес (отчел се с хеттрик) и Дани Олмо сякаш създаваха голова опасност всеки път, в който се впуснеха напред. А между Робин Кох и Никлас Зюле, Алваро Мората изглеждаше като невъзможен за опазване супернападател.
Показателно е, че Испания отправи 14 удара през това шокиращо първо полувреме срещу един за германците.
Този мач трябваше да е оспорвано дерби между два елитни национални отбора, вкопчили се в директна битка за място на финалите в Лигата на нациите.
Германия влезе в двубоя като първенец в групата и се нуждаеше само от точка, но разликата в класите се оказа убийствена. И причината е, че докато испанският национален отбор се развива, този на Германия неизменно върви надолу в последните няколко години.
Маншафтът се провали по абсурден начин на Мондиал 2018, когато защитаваше световната си титла и отпадна в групите. Още тогава лъсна истината, че въпреки големия набор от невероятни футболисти, Германия е загубила силата си.
Трябваше нещо да се промени, но изненадващо, Йоахим Льов получи доверието да остане и да ръководи преобразяването на тима. Две години и половина по-късно, решението на германската федерация да го остави на поста изглежда още по-озадачаващо.
Големият ход на Льов, с който беше поставено новото начало, беше лишаването от три от опитните звезди - Томас Мюлер, Матс Хумелс и Джером Боатенг повече нямаше да бъдат викани в националния отбор.
Отказването от тях продължава да бъде усилено дискутирано и след краха срещу Испания дебатът се разпали с нова сила. Даже Месут Йозил директно призова защитата да бъде стабилизирана с връщането на Боатенг.
Time to take @JeromeBoateng back 🇩🇪 #ESPGER @DFB_Team
— Mesut Özil (@MesutOzil1088) November 17, 2020
И до момента Льов си имаше достатъчно критици, които вярват, че проблемът в Русия преди две години не е бил в играчите, а в селекционера. Вече е още по-трудно тази теза да бъде оборена.
Вярно, това беше първа загуба на Германия от септември миналата година, но представянето напоследък е неубедително, дори когато се постигат победи и въпреки навлизането на обещаващи таланти в състава.
Техническият директор на Германския футболен съюз Оливер Бирхоф сравни фиаското от снощи с прочутата победа на отбора със 7:1 над Бразилия.
"През 2014-а Бразилия се срина на терена, това се случи и с нас днес. Надявам се да е единичен случай", каза Бирхоф и не пропусна да подкрепи треньора.
"Льов още има нашето доверие, мачът днес не променя нищо".
Дългогодишният наставник се нуждаеше отчаяно от тази подкрепа точно когато някои прогнозираха, че може да си тръгне веднага след мача. "Дали се притеснявам за поста си? Други трябва да отговорят на това", измъкна се той на пресконференцията.
Но въпросът за бъдещето на Германия с него начело е с все по-неясен отговор. Разбира се, Йоги Льов постигна големи неща с Бундестима, но дори на най-добрите може да се случи да се задържат по-дълго от необходимото - през 6-те години, откакто отборът стъпи на върха, футболът претърпя сериозни промени и едно освежаване и модернизиране на подходите най-вероятно ще се отрази добре на играчите.
Льов е начело от цели 14 години, а още две преди това беше помощник в националния отбор. В много случаи при него Германия играеше великолепно, но изглежда тази ера вече приключи.
Маншафтът продължава да има чудовищен потенциал, но за да го оползотвори още на Европейското първенство догодина, промените са необходими веднага.
И е време Льов и федерацията да спрат да отлагат неизбежното.