Решението за изхвърлянето на Манчестър Сити от Шампионската лига беше отменено и за УЕФА това е същинска катастрофа.
Под голяма въпросителна е как въобще ще се възстанови централата, управляваща европейския футбол, след отсъждането на Спортния арбитражен съд (КАС) вчера.
Над Нион сега висят и други въпроси. Част от тях би трябвало да получат отговор, когато бъде публикувана цялата аргументация на Разследващата камара - звеното, стигнало до заключението, че Сити заслужава санкция за нарушаване на финансовите правила.
Миналата година се проведе вътрешен дебат в УЕФА за нивата на прозрачност при случаите, касаещи финансовия феърплей (ФФП). Имаше предложения всяко решение веднага да бъде разпространявано в пълните му подробности. Но се стигна до компромиса, че детайлите по разследването ще стават публични, когато КАС приключи със своето разглеждане.
Затова именно сега настъпи моментът да получим повече информация за откритото от Разследващата камара по случая "Сити".
Истината е, че УЕФА просто оплеска това разследване.
От самото начало основна част от защитата на Сити беше, че много от предполагаемите нарушения са давностни поради 5-годишния период, предвиден в регламентите на УЕФА. КАС се съгласи с това и установи, че няма достатъчно категорични доказателства в подкрепа на всички заключения на контролния орган на УЕФА.
Но не бяха ли в Нион наясно с това? Европейската централа беше убедена, че обвиненията са внесени точно преди да изтече крайният срок. Сега там съществува гняв и усещане, че от Манчестър Сити са се измъкнали единствено благодарение на техническа грешка.
Дори наложената глоба на "гражданите" (намалена от 30 млн. на 10 млн. евро) заради отказ от съдействие на разследването изглежда пренебрежителна.
УЕФА опита да убеди обществеността, че изходът от разследването не подкопава авторитета на финансовия феърплей като цяло, а касае единствено този специфичен случай.
"През последните няколко години финансовият феърплей играе значителна роля в защитата на клубовете и им помага да станат финансово устойчиви. УЕФА и Европейската клубна асоциация остават ангажирани с неговите принципи", написаха от централата, но естествено, това е дълбока заблуда.
Случаят със Сити е жесток удар по всички усилия да бъдат ограничени в разумни рамки харчовете на футболните клубове.
Как да бъде възприеман ФФП сериозно, когато един от най-богатите клубове, обявен за виновен в погазването на правилата, се измъква само с 10 млн. глоба и нищо повече?
Каква ще е мотивацията на останалите да спазват рестрикциите, особено на тези, чието богатство е съизмеримо с това на Сити? Според мнозина, те така или иначе никога не са спазвали финансовия феърплей, но сега отново виждаме колко е трудно на управляващите да установят каквито и да е правила.
От друга страна, присъдата на КАС далеч не означава пълно оневиняване на Манчестър Сити.
Разкритията на "Шпигел" от 2018 г. си остават, а те показаха, че в клуба на шейх Мансур са налети 2,7 млрд. евро от спонсори, свързани директно с кралската фамилия на ОАЕ, и по-конкретно от ADUG - същия инвеститор, чрез който шейхът придоби клуба.
Документите от разследването Football Leaks бяха придобити нелегално и нямаше как да се използват при официалното разследване, но и няма как да бъдат забравени. В съзнанието се запечатва една вътрешна комуникация сред изтеклите мейли, в която пише "Можем да правим каквото си искаме" относно финансови операции.
Затова КАС не може да заличи впечатлението, че Сити действа по ръба на закона.
Но УЕФА излиза от цялата бъркотия с доста по-тежък удар по имиджа си.
Организацията рядко успява да предизвика кой знае какъв респект и доверие, а досега дисциплинарните санкции изглеждаха като замислени да удовлетворяват и двете страни.
Например едногодишното изхвърляне на Милан от евротурнирите дойде точно когато "росонерите" така или иначе не успяха да се класират за Шампионската лига.
Маневрите на Нион често са подозрително угоднически и трудно разбираеми. Затова е трудно човек да е съпричастен към централата след такова тежко поражение.
Но европейският футбол се нуждае от лидерство.
И първата стъпка на УЕФА, за да опита да възвърне някакво доверие, е пълна прозрачност относно обосновката и методите при действията срещу Манчестър Сити.
Разпространяването на документите по разследването ще бъде добро начало в тази посока.
Защото за Нион идват все по-трудни времена и е нужен спешен контрол на щетите.