Автогол във вечното дерби? Има десет преди Черниаускас

Литовският вратар влезе в историята на дербито между "сини" и "червени", макар и не по начина, по който би му се искало. Той нямаше вина за автогола след хубавия удар на Обертан Снимка: CSKA.bg
Костадин Стоянов беше автор на предишния автогол във вечното дерби - тогава обаче ЦСКА победи въпреки злополучната ситуация. Сега рикошетът в Черниаускас се оказа фатален Снимка: NewsHub.bg
Бившият защитник на Левски Далибор Драгич също се е разписвал в собствената врата срещу ЦСКА - на финала за Купата на България преди 16 години Снимка: trud.bg
Прочутият плонж срещу Португалия не е единственият знаменит автогол на Иван Вуцов. Вуцата праща топката в своята врата и в началото на онова вечно дерби, което в крайна сметка завършва 7:2 за Левски

Седем години и 215 дни. Толкова ни делят от последния автогол във вечното дерби между Левски и ЦСКА. На 26 февруари 2011 г. Костадин Стоянов от червените заби топката в собствената си врата, но въпреки това ЦСКА победи сините си опоненти с 3:1 на „Герена".

Осем сезона по-късно литовецът Витаутас Черниаускас стана първият вратар, който си вкарва автогол в 70-годишната история на този най-голям мач за футбола в България. Заради това "червените" паднаха с 0:1 и отстъпиха първото място.

Преди Черниаускас още десет полеви играчи са имали същото нещастие в двубоите между Левски и ЦСКА, но никога грешникът не е бил вратарят.

Най-злополучен от всички се явява първият автогол, решил битката за Купата на Съветската армия през 1950 г. Левски, тогава под името Динамо, се изправя срещу отбора Народна войска, както се казва военният тим в онези времена. Два поредни финални двубоя завършват при равенство 1:1, което налага да се проведе трети мач. Пред 30 000 зрители редовното време на стадион „Юнак" завършва без гол, реферът Тодор Стоянов разпорежда да се играят две продължения. В 97-ата минута Борислав Футеков - Борсата от отбора на войската забива топката в собствената си врата - 1:0 и Левски триумфира с купата. А Стефан Геренски става първият вратар, получил автогол във вечното дерби.

Три години по-късно, през 1953 г., идва "синята" катастрофа с 0:5 срещу ЦДНА в първенството на „А" група. През пролетта (играе се на принципа пролет-есен) армейците са лишени от най-добрите си футболисти. Те са в националния отбор на България, който по скудоумното решение на спортните ръководители трябва да играе като отделен състав в първенството с мотив да се обиграва, тъй като предстоят тежки световни квалификации. В тях се проваляме, след което отборът е разпуснат и националите се прибират по клубовете си. Така на 23 септември военните под името Софийски гарнизон бият "сините" с 5:0. Четвъртото попадение е дело на защитника на "сините" Димитър Илиев. Въпреки тежката загуба, в края на сезона титлата става притежание на Левски, по онова време все още Динамо.

Сезон 1958/59 почва за Левски с автогол. По програма вечното дерби трябва да се играе още в първия кръг.

Нападателят Иван Георгиев - Ването вкарва най-бързия автогол в дербито, само три минути след началния сигнал на рефера Атанас Ставрев.

Малко след това прочутият Иван Колев отбелязва втория гол за цеденевистите, които в края на сезона печелят и шампионската титла.

Стадион „Славия" също е бил арена на автоголове във вечното дерби. Това се случва за пръв път във финала за Купата на Съветската армия през 1965 г., който се играе на „Овча купел", тъй като „Васил Левски" е в ремонт. Началото за ЦСКА е шеметно - Аспарух Никодимов открива резултата, след него Никола Цанев вкарва невероятен гол, след като два пъти поред преодолява цялата отбрана. След почивката обаче Иван Василев - Цапето се разписва с автогол в "червената" врата на Стоян Йорданов. Това злополучно изпълнение съвсем влошава положението на ЦСКА, тъй като малко по-късно Георги Соколов изравнява от дузпа. Към края обаче и отбора на войската получава дузпа, реализирана за 3:2 от новобранеца Янко Кирилов. Купата заминава на „Армията".

Автогол има и при знаменитата победа на Левски над ЦСКА със 7:2 от 17 ноември 1968 г.

Вкарва си го защитникът на сините Иван Вуцов в началните минути, макар че попадението официално е записано в сметката на отправилия удара Петър Жеков. Но на запазените видеокадри ясно се вижда, че именно Вуцата праща топката във вратата на Георги Каменски. В края на сезона Петър Жеков грабва „Златната обувка" за най-добър голмайстор на Европа с 36 гола и един повече от гърка Сидерис. Но в сметката влиза и въпросният автогол на Вуцов, който има своя скромен принос в спечелването на престижната статуетка.

През 70-те години един от най-плашещите футболисти на ЦСКА се явява защитникът Цоньо Василев. Здравенякът от Шумен е напълно безкомпромисен, когато трябва да обезвреди онзи, който му се е изпречил с топката. Любимец на публиката, Цоньо има малшанса да остане в хрониките на дербито и с един автогол. При това си го вкарва в най-неподходящия момент - само пет дни след победата на ЦСКА над европейския шампион Аякс с 2:0. На 12 ноември 1973 г. Цоньо Василев изненадва неприятно вратаря на армейците Йордан Филипов, а Левски бие с 1:0 и в края на сезона печели шампионската титла.

Цели 22 години защитниците на двата отбора успяват да се опазят от автоголове, чак до есента на 1995 г.

В хладната вечер на 18 ноември защитникът на Левски Валентин Дъртилов смразява "синята" публика с автогол в средата на първата част.

Старото куче Емил Велев - Кокала обаче изравнява бързо с фамозно изпълнение на пряк свободен удар, а още два гола на Мариян Христов и Илиян Симеонов носят победата на левскарите с 3:1.

Последният най-посетен двубой между Левски и ЦСКА също не минава без автогол. На 13 май 1998 г. повече от 50 000 зрители се натъпкват в националния стадион за финала за Купата на България. В последната минута "сините" вече имат преднина от четири безответни гола на Николай Тодоров - Кайзера, Александър Александров - Кривия, Дончо Донев и Георги Иванов - Гонзо. Точно тогава бившият левскар Георги Йорданов - Ламята вкарва автогол във вратата на ЦСКА след несполучлив опит да избие една центрирана топка.

Пет на нула!

Гол в собствената врата има и във финала за купата през 2002 г., игран на стадион „Славия". В 31-ата минута вратарят на сините Георги Петков не успява да се намеси добре и топката отива в краката на сръбския защитник Далибор Драгич.

Бившият картечар от гражданската война в Югославия отправя точен удар в собствената си врата.

След почивката обаче руснакът Костя Головской, Гонзо и унгарецът Петер Кабат носят трофея на "сините" с победа 3:1.

Със същия успех 3:1, но този път за ЦСКА, завършва шампионатното дерби на „Герена" от първия кръг на пролетния сезон през 2011 г.

Четвърт час преди края хората на треньора Милен Радуканов водят с три гола аванс, когато Костадин Стоянов сюрпризира вратаря на "армейците" Иван Караджов с автогол.

Вкарва го при опит да избие подаване на Гара Дембеле. Въпреки това ЦСКА печели бляскава победа в последното засега вечно дерби, играно на „Герена". Заради золумите на "червената" публика, оттогава мачовете между двата отбора се провеждат на „Васил Левски", където Черниаускас в събота вечер стана първият вратар с автогол в този най-голям мач на България.