Локо взе пловдивския финал и вдигна първа Купа на България в историята си!

Футболистите на Локомотив обезумяха от радост след отбелязването на гола, който се оказа и победен Снимка: LAP.bg

Локомотив Пловдив спечели Купата на България за пръв път в историята си след победа с 1:0 в пловдивския финал срещу Ботев.

Пред около 20 000 на стадион "Васил Левски", "смърфовете" спечелиха с гол на Ален Ожболт в 73-ата минута, като успехът им дойде заслужено с по-убедителна игра през цялата среща.

Ботев като цяло разочарова и не успя да разгърне своя стил, макар че също създаде няколко ситуации пред Мартин Луков.

Първата ситуация в мача беше пред вратата на Локомотив, но Антонио Вутов не уцели вратата с глава. После Локо заигра малко по-силно и на няколко пъти затрудни отбраната на съперника.

След почивката удар на Ожболт рикошира в Кристиян Димитров и затрудни Даниел Кайзер, но вратарят се справи. Няколко минути по-късно Кайзер спаси и изстрел на Стивън Езе с глава.

Големият момент за Локо дойде в 73-ата минута, когато Анте Аралица получи топка зад защитата, но Филип Филипов успя временно да го спре.

Аралица обаче отново овладя до аутлинията и пусна подаване по земя към забравения Ален Ожболт, който технично засече във вратата за победното 1:0.

Отговорът на Ботев дойде бързо, но удар на Феребори Доре с глава беше спасен от Луков.

До края "канарчетата" наложиха стихиен натиск и стигнаха до един опасен шут на Васил Шопов, но защитата на Локомотив се справи и накрая ликуваше.

Триумфът за Купата на България идва за Локомотив след общо четири загубени финала в турнира до момента. "Черно-белите" бяха отстъпили в битката за трофея през 1948, 1960, 1971 и 2012 г.

Спечелването на Купата означава и че Локо се завръща в евротурнирите за пръв път от 2012 г.

Тази вечер и двете пловдивски агитки впечатлиха с мащабни хореографии на трибуните, а в 8-ата минута те почетоха легендата Динко Дерменджиев, който почина в началото на месеца.