Отбелязваме 146 години от смъртта на Апостола на свободата

На 19 февруари България отбелязва 146 г. от обесването на Апостола на свободата Васил Левски.

Обявеният в националното допитване на БНТ от 2006 г. за "най-велик българин" Васил Иванов Кунчев е основна фигура в българското освободително движение. Той се бори за идеята за революционна организация вътре в България и създава и поддържа вътрешните революционни комитети. Един от най-дейните българи в борбата за освобождение на България от турско робство. Неговите политически и държавнически виждания следват духа на най-доброто от европейските демократични принципи.

На 27 декември 1872 г. Васил Левски е заловен от турската полиция до Къкринското ханче край Ловеч. До последно османците не знаели кого са заловили и Левски бил откаран в Търново, за да бъде разпознат. Чак там станало ясно кой е той. Впоследствие е бил отведен в София, където бил предаден на съд.

В София Левски е изкарван на разпит шест пъти. Първият разпит е проведен на 4 януари 1873 г. от комисия начело с Али Саиб паша. Пред съдиите Апостолът прехвърля цялата вина за дейността на Вътрешната революционна организация върху себе си и предотвратява задържането на други нейни дейци. По време на разпитите се провеждат много очни ставки на Левски с дейци от организацията, които потвърждават неговата роля в нея.

Левски се разграничава от дейността на Димитър Общи, за да избегне криминални обвинения. Очаквало се Великото везирство да освободи всички освен обирачите на пощата, защото политически процес не е в интерес на Турция и вреди на авторитета ѝ пред Европа.

Смъртната присъда е издадена на 14 януари, потвърдена е седмица след това - на 21 януари 1873 г. 60 подсъдими са осъдени на затвор и заточение и двама са обесени - Димитър Общи и Васил Левски.

"Каквото съм правил, в полза народу е" - казва Апостола в изповедта си пред архиерейския наместник на София отец Тодор Митов в последните мигове преди да тръгне към бесилото.

На 18 февруари 1873 г. присъдата е изпълнена в околностите на София. Мястото на обесването на Васил Левски се намира в центъра на днешна София, където е издигнат негов паметник.

В България официално 19 февруари се отбелязва като помен за величието на делото на Левски.

В цялата страна с възпоменателни церемонии ще бъдат отбелязани 146 години от смъртта на Васил Левски.

Паметта му ще бъде почетена в столицата от 17.00 часа с панихида в църквата „Св. София“, последвана от литийно шествие. От 18.00 часа граждани, общественици и политици ще се поклонят пред паметника на Апостола в София. Проявите за годишнината от гибелта на Васил Левски започнаха снощи с поклонение в Карлово, Петрич, Лове, Горна Оряховица и други градове на страната.

Новините

Най-четените