При разкопките на Свещения кладенец в Голямата базилика в Плиска, археологът проф. Павел Георгиев е открил непосредствено под купола на кладенеца тази сутрин луксозен гроб, иззидан от тухли. Археологът предполага, че това е мартириумът на първия български мъченик за християнската вяра - княз Боян Енравота, съобщиха от Националния исторически музей.
Княз Боян Енравота е син на кан Омуртаг и внук на хан Крум. През 832 г. след смъртта на баща си той е трябвало да заеме престола на България, но група велики боили се възпротивили под предлог, че той бил приел християнската вяра. При предприетото разследване княз Боян Енравота гордо заявил, че наистина е християнин и отказал да се отрече от Христос. Той бил осъден на смърт и посечен.
Хан станал малолетният му брат Маламир, който починал млад през 837 г., се посочва в съобщението. Престола заел третият брат Пресиан, който към 845 г. изградил малка църква-мартириум над Свещения кладенец - мястото на екзекуцията.
Към момента няма никакви преки доказателства, че археологическият обект, открит днес в Плиска, е гроб на българския княз Баян Енравота. Все още няма доказателства и за това, че изобщо става дума за гроб. Това каза за "Дневник" археологът доц. д-р Павел Георгиев, ръководил разкопките.
Разкопките в Плиска са етап от програмата за реставрация на Майката на всички български църкви, възложена на НИМ от правителството, което отпусна 500 000лв. за целта. Цялостната реставрация ще струва около 8 млн. лв.