Служителите на ДАТО ще се обучават в УниБИТ

Университетът по библиотекознание и информационни технологии (УниБИТ) е спечелил обществена поръчка на службата за прилагане на СРС - Държавна агенция "Технически операции" за близо 50 000 лв.

Целта на договора е провеждане на специализирано обучение на служители на ДАТО по проект по ОПАК за повишаване на квалификацията и професионализма на агентите.

Проектът на ДАТО е започнал на 3 октомври 2014 г. и е на обща стойност 161 844 лева. Срокът за изпълнение е едногодишен, а агенцията не е кандидатствала в партньорство с други организации.

УниБИТ е единственият участник в обществената поръчка по дейност 3 (виж карето), като е подал оферта на 8 януари 2015 г. - последният ден, в който изтича срокът на публичната покана.

Предложената цена е 49 800 лева, при прогнозна стойност на ДАТО в размер на 53029 лева.

На 13 януари 2015 г. комисията в ДАТО е преценила, че офертата отговаря на всички изисквания в техническото задание и е присъдила 100 точки по комплексната оценка - степен на съответствие и предложена цена, поради което е препоръчала на службата да сключи договор с ВУЗ-а на проф. Стоян Денчев.

Така Университетът по библиотекознание, който в последните месеци се прочу като гнездо за научни хабилитации на ключови ръководни кадри от службите за сигурност, ще осигурява базисното обучение на служителите на агенцията за СРС с пари от европейско финансиране.

Сред преподавателите на ВУЗ-а са двамата бивши ръководители на ДАНС - Цветлин Йовчев (бивш вицепремиер в кабинета на Пламен Орешарски) и Константин Казаков, и двамата защитили докторати във ВУЗ-а на проф. Стоян Денчев. През декември 2014 г. пък настоящият председател на ДАНС Владимир Писанчев стана "малък доктор" в Библиотекарския университет с академична дисертация на тема "Управление и развитие на политиката за защита на класифицираната информация".

В момента вицепрезидентът Маргарита Попова също подготвя научна разработка в УниБИТ.

УниБИТ има собствен опит при привличането на средства от фондовете на ЕС.

Според регистъра за управление и наблюдение на структурните инструменти на ЕС в България Библиотекарският университет е успял да спечели проекти за над 4 млн. лева безвъзмездно финансиране за последните няколко години през ОП "Развитие на човешките ресурси" и ОП "Регионално развитие".

Най-големият от тях е за внедряване на мерки за енергийна ефективност и осигуряване на достъпна инфраструктура и е на стойност 1 603 970 лева.

Паралелно с това УниБИТ получава издръжка от държавния бюджет. В Бюджет 2015 трансферът на държавни средства за университета на Стоян Денчев се увеличава с 20% в сравнение с предходната година - от 2,8 млн. лева (2014) до 3,5 млн. лева (2015).

Директната издръжка от държавния бюджет не е единственият източник на публично финансиране на УниБИТ. Фонд "Научни изследвания" към Министерството на образованието и науката редовно спонсорира проектите му.

През 2012 г. ФНИ под ръководството на скандално известния проф. Рангел Гюров (получил научната си титла през 80-те години в Ангола без хабилитация в България) присъжда близо 1 млн. лева по 4 проекта на УниБИТ.

Няколко месеца по-рано Гюров е произведен в степен "доктор на науките" в същото учебно заведение, като защитава дисертация на тема "Използването на сервизно ориентирани информационни архитектури за изследване на динамичното поведение на земната кора".

УниБИТ никога не е имал акредитация за научната област, която уж изследва шефът на Фонд "Научни изследвания". В крайна сметка "големият доктор" Гюров се отплаща с поощрения от държавния фонд - както за двамата си рецензенти, така и за любезния ректор на УниБИТ (лично Стоян Денчев печели проект за 252000 лева с проект за политиките за управление на културно-историческото наследство).

Новините

Най-четените