Основното право за зачитане на личния и семейния живот е гарантирано от Член 7 на Хартата за правата на човека и по тази причина според практика на Европейския съд по правата на човека връзка между лица от един и същи пол също може да попадне в определението "лични" и "семейни отношения".
Според Евросъда тези взаимоотношения не би трябвало да се разглеждат по различен начин от тези в двойка от различни полове.
Държавите-членки на ЕС имат правото сами да решават дали еднополовите бракове на територията им ще бъдат позволени, но спрямо регламентите не могат да възпрепятстват свободата на пребиваване.
В конкретния казус, от който произхожда решението, румънец и американец - Раул Коман и Робърт Хамилтън - се омъжват в Брюксел след 4-годишно общо съжителство в САЩ.
През декември 2012-а двамата се обръщат към румънските власти със запитването по какъв начин и при какви условия Хамилтън може да получи разрешение за законно пребиваване в Румъния за повече от три месеца.
Според властите обаче Хамилтън има право на пребиваване само от три месеца, тъй като според законите на страната той не може да бъде окачествен като "съпруг" на гражданин на Европейския съюз.
Това принуждава двамата мъже да подадат иск за дискриминация в румънския съд, който стига до Конституционния съд в Румъния, а след това той го препраща в Люксембург.
Становището на Европейския съд е, че той зачита националната идентичност и основните конституционни и политически структури на държавите-членки, но отказът на държава от ЕС да признае правото на пребиваване на гражданин извън Евросъюза, при това със законно сключен брак, би могъл да възпрепятства неговата свобода на придвижване.
Така свободата на движение би се оказала различна от една държава в ЕС в друга, в зависимост от това как националното право урежда брака между лица от един и същ пол.