Банкерът Цветан Василев наруши мълчанието си за първи път, откакто БНБ сложи началото на процедурата за отнемане на лиценза на някогашната четвърта по големина банка КТБ, на която Василев е мажоритарен собственик.
В интервю за немското бизнес-издание Handelsblatt, озаглавено "Олигархът отвръща на удара" Цветан Василев заявява, че банката му е станала жертва на заговор с участието на политически лидери и ключови фигури в българската прокуратура, чиято цел е изкуственото довеждане на КТБ до несъстоятелност, за да се усвоят на безценица апетитни активи на банката и да се отърват от някои кредити.
В същото време Василев се защитава срещу обвинението срещу него за целенасочено източване на КТБ, като обявява, че сам е станал жертва заради блокираните пари в банката.
"230 млн. евро остават в КТБ по сметките на моята фирма. По мои лични сметки и по сметки на семейството ми стоят още няколко стотин хиляди евро", заявява Цветан Василев.
Банкерът твърди, че решението на БНБ да отнеме лиценза на КТБ е противозаконно.
"Банката никога не е имала проблем с ликвидността. Не трябва да забравяме, че преди масивната кампания през юни банката имаше печалба преди данъчно облагане в размер на 240 млн. евро", коментира Цветан Василев.
Цветан Василев обвинява БНБ и правителството за злоупотреба с конфиденциална информация за сметките на клиентите на КТБ. Вероятно банкерът има предвид неофициалните списъци с имена на вложители с депозити над гарантирания максимум, които циркулират в интернет.
До момента достоверността на данните в тях не беше потвърдена от никого, но думите на Василев клонят тъкмо в тази посока. "Имената и парите им бяха оповестени без тяхно съгласие", казва той.
"КТБ е жертва на зловредна кампания, която беше организирана от политико-икономически кръг от средите на българската Турска партия", казва Цветан Василев пред изданието.
Вестникът обаче цитира неназован политически експерт от България, според когото банкерът сам носи вина за съдбата си: "Още докато си сътрудничеше с Пеевски, репутацията му не беше добра. Колапсът не беше изненада, сега Василев се опитва да си измие ръцете".
Собственикът на КТБ твърди, че дори без кризата с банката България е изправена пред сериозни предизвикателства и предупреждава, че вижда големи рискове за дестабилизация на финансовата система на страната.
Василев все още се намира в сръбската столица Белград и очаква решение по делото за екстрадиция в България, където беше привлечен като обвиняем.
Според автора на статията в Handelsblatt Цветан Василев се намира под домашен арест. До момента обаче няма информация за промяна на мярката му за неотклонение, а сръбският съд постанови най-леката мярка - подписка.
"Възнамерявам да се върна в България, ако сигурността на семейството ми и на мен самия бъде гарантирана и ако има ясни знаци за справедлив процес", казва той.