Окончателен провал на делото за "Абсолютния престъпник"

Върховният касационен съд оправда окончателно бившия министър на отбраната Николай Цонев по предлагане на подкуп, съобщава "Правен свят".

Николай Цонев беше арестуван през 2010 г. заедно с бившия главен секретар на министерството на финансите Тенчо Попов и съдията Петър Сантиров по обвинение в предлагане на подкуп в размер на 20 000 евро на следователя Петьо Петров, за да провали разследване на неизгодна сделка за 120 млн. лева.

Върховният касационен съд е отхвърлил искането на прокуратурата за връщане на делото на втора инстанция заради процесуални нарушения и е потвърдил оправдателните присъди, издадени от Софийския апелативен съд.

Това е четвъртото и последно окончателно оправдателно решение по делата, които държавата заведе срещу бившия военен министър.

Следователят-свидетел

В мотивите си върховните съдии обръщат внимание, че не подсъдимите, а свидетелят-следовател Петьо Петров е бил активната страна при предлагането на подкуп, включително - лично е определил параметрите на подкупа.

По настоящия Наказателен кодекс провокацията към подкуп се третира като престъпление и се наказва с лишаване от свобод до три години.

Петьо Петров оглави Следствения отдел на Софийската градска прокуратура през март 2013 г. В момента прокуратурата извършва проверка в Столичното следствие по повод скандала с изчезването на тефтерите на Филип Златанов - веществени доказателства по делото за длъжностно престъпление.

Проверката се наложи, след като вещото лице Стефан Бенчев, който изгуби материалите, потвърди, че е информирал следователите непосредствено след изчезването им. Официална информация обаче беше подадена към ръководството на прокуратурата едва 5 дни по-късно.

Реабилитацията на "Абсолютният престъпник"

Акцията беше заснета с камера на МВР, а записът беше разпространен в медиите.

При задържането на Цонев на видеозаписа на МВР се видя и чу, че Василев му казва: "Тъй като сте си абсолютен престъпник - колеги, като за всеки престъпник, долу на земята."

Спецполицаите, които арестуваха Тенчо Попов, пък се бяха снимали "за спомен" в кабинета на финансиста.

Няколко дни по-късно Роман Василев се извини публично за думите си при ареста. Единственото наказание за него беше порицание от Висшия съдебен съвет, който ограничи за една година кариерното развитие на магистрата и го "глоби" с една годишна премия през 2010 г.

Роман Василев напусна съдебната система през юни 2014 г. в навечерието на скандала с КТБ. Официалното обяснение на внезапния му отказ от статута на магистрат - желанието му да се съсредоточи върху академичната дейност.

Междувременно Николай Цонев спечели дело срещу България в Страсбург, според което държавата трябва да изплати обезщетение в размер на 15 000 евро заради нарушаването на човешките му права.

Новините

Най-четените