"Капш", фирмата, която е наета за изграждането на тол системата, твърди, че е предала "одобрена, тествана и работеща тол система".
Оттам допълват, че са готови да съдействат на държавата при разследването на причините за хаоса с електронните винетки.
Преди предаването на системата към Агенция "Пътна инфраструктура" съвместно с агенцията и със Световната банка в качеството й на официален съветник са проведени тестове на всички компоненти и функционалности на системата.
Тези изпитания са потвърдили, че тя е напълно функционираща. Онлайн магазинът за електронни винетки на сайта bgtoll.bg също е тестван и одобрен от Световната банка като надзорен орган.
Фирмата посочи и повече подробности около договора, който е сключила с АПИ. Според него "Капш" поема доставката на контролни превозни средства, централна изчислителна система, оперативен център на данни и онлайн магазин.
Освен това договорът включва 500 терминала за самообслужване и мобилно приложение.
Конвертирането на хартиените винетки в електронни обаче не е предмет на договора, както и заплащането на електронните винетки с пари в брой.
На 14 декември миналата година е подписан приемно-предавателен протокол на системата и прилежащите й активи. След тази дата всички компоненти преминават под контрола на АПИ.
От "Капш" допълват, че предоставят обширни и непрекъснати съвети при поискване като това не е включено като клауза в договора и не получават допълнително заплащане.