Само 14% от българите биха подслонили бежанец, докато документите му бъдат обработени, а едва 9% смятат, че бежанец би помогнал за икономиката или благосъстоянието на България. Това гласят резултатите от изследване в 14 европейски страни сред около 14,000 души, проведено от УИН/"Галъп интернешънъл".
По-склонни да помогнат са жителите на Испания, Гърция и Германия.
Забелязва се тенденцията именно някои от страните, които са сред целите на мигрантите, да са в най-малка степен съгласни с твърдението, че мигрантите подсилват тяхната държава - чрез труда и уменията си, но България е прецедент с отговора на само 9% от сънародниците ни, че мигрантите биха могли да помогнат на страната и нейната икономика.
У нас проучването е проведено в периода от 30 октомври до 5 ноември 2015 г. сред 1009 пълнолетни граждани.
По-склонни да дадат подслон са в Испания (62%), Гърция (48%) и Германия (48%).
Повече от половината (57%) от всички анкетирани в 14-те страни смятат, че Европа трябва да прави повече в отговор на текущата бежанска криза. Най-чувствителни дялове показват италианците (83%) и гърците (87%). Белгийците (41%) и французите (37%) са по-скоро на обратното становище.
Когато анкетираните са помолени да оценят политиката на собствената си държава, обаче, картината изглежда по-различно. Мнозинство от 59% от запитаните в 14-те изследвани страни мислят, че икономическите мигранти като цяло затормозяват тяхната страна - заради търсенето на работа, жилище, здравни услуги и т.н.
Респондентите са попитани дали, ако хипотетично имат свободна стая, биха подслонили бежанец, докато бъдат обработени документите му.
Един на всеки трима европейци (35%) би го направил, но близо две трети (65%) биха отказали стая.
Само 14% обаче от българите биха подслонили бежанец, докато бъдат обработени документите му.
В Белгия делът на съгласните с това твърдение е 29%, във Великобритания - 36%, в Италия - 32%, в Германия - 35%, Франция - 35%, Холандия - 35%.