Поредна доза критики и забележки получиха Столична община и двете архитектурни студиа, разработили проектите за преустройство на централната градска част на София - амбиция, подплатена с 50 милиона евро за т.нар. интегрираните градски планове за развитие.
Хапливата практика за провеждане на обществени обсъждания се възпроизведе в пълния си блясък в сградата на Френския културен институт на пл. „Славейков" - нападки, лични болки и проблеми, генерализации, малко комплименти - и в крайна сметка почти никакъв диалог.
Представянето на проектите изяде половината от времето за дебат, а накрая Бойка Къдрева от екипа на главния архитект на София Петър Диков обобщи, че Експертният съвет на НАГ няма да се занимава с естетическите достойнства на планираното преустройство на столичния център.
Така се стигна до предложение за местен референдум, за обособяване на защитена зона „Стара София" както и за временно замразяване на процедурата по приемане на проектите на арх. Стефан Добрев и ар Иво Пантелеев, които журито на СО избра през миналата година след спорен конкурс - за бул. „Евлоги и Христо Георгиеви", площад „Ал. Невски", ул. „Граф Игнатиев", „Шишман" и „Солунска".
Не се очаква ремонтните дейности реално да започнат в следващите две години, но страстите се разгарят все повече и повече
И докато някои граждани питаха защо Столична община продължава да решава проблемите на парче, други бяха загрижени за дърветата и историческите градини на София - Кристал и Седмочисленици, трети - за велоалеите, четвърти - къде ще паркират, пети - за преместването на паметници и т.н.
На обсъждането присъства и проф. Георги Чапкънов, автор на статуята на Пенко и Петко Славейкови, която проектът на А.Д.А планира да премести в средата на площада - на мястото на покрия фонтан, известен със смъртта на Веселин Маринов преди 10 години.
Според Чапа има един положителен ефект - това ще спаси столичани от орди комари, носещи малария, нищо че фонтанът е паметник на 120 години. Преди него се изказа арх. Станислав Константинов, който по-рано обвини Пантелеев в плагиатство, за да напомни на авторите на проектите, че трябва да уважават направеното преди тях, а не с лека ръка да се разпореждат с наследството на града.
Преди това авторите се оплакаха, че са ограничени по идеи от самото техническо задание на конкурса, което по уверения на администрацията ще бъде публикувано в интернет. Присъстващи в публиката резонно напомниха липсата на цялостна визия за развитие на града свежда разговора до избора на павета и плочки.
Особени критики предизвика идеята на екипа на арх. Иво Пантелеев да се инструктират златни плочки върху паветата около храм-паметника „Св. Александър Невски", с изписани имена на заслужили българи.
Арх. Стефан Добрев защити идеята за прокарване на трета лента по бул. „Евлоги и Христо Георгиеви" между Орлов мост и ул. „Граф Игнатиев", тъй като това е логично продължение в сравнение с останалата част на булеварда, което ще облекчи трафика, но хората в залата не му повярваха.
Зеленият пояс в средата на булеварда е прекалено „заселен" и претрупан с площади и сезонна растителност, Алеята на спортната слава влиза в стилистиката на социализма от 60-те години на миналия век - и всичко това няма да привлече хората, защото на 100 метра разстояние са Борисовата градина и Паркът на свободата, заявиха местните.
И така докато гражданите питаха и се оплакваха, Бойка Къдрева и компания уверяваха, че прескачат себе си и възможностите си, за да направят най-доброто, прозрачно и мащабно обществено обсъждане за промяна, която ще промени облика на София из основи.