Прокуратурата подхвана турските ваксини

Софийска градска прокуратура образува досъдебно производство във връзка с размяната на ваксини с Турция, съобщи в Пловдив главният прокурор Сотир Цацаров. Той уточни, че разследването не е свързано с безопасността на ваксините, а става дума за самите договори за бартер - икономическата целесъобразност, процедури по внос / износ, документи и т.н.

Цацаров напомни, че доставката е уредена с два паралелни договора за дарение. Единият е за турските ваксини „Пентаксим" и "Еувакс" към България, а другият - за ваксини от България към Република Турция. "Ще се разследват икономически показатели, а не лечебни показатели", обобщи Цацаров.

Скандалът се разрази заради съмнения за процедурни нарушения при размяната през юли 2015 г. на българските БЦЖ-ваксини срещу петвалентната ваксина „Пентаксим", произведена в Турция. Тя трябваше да замести френска ваксина за нуждите на Министерството на здравеопазването.

По-късно се появиха съмнения, че „Пентаксим" е опасна за детското здраве, но ресорният министър Петър Москов опроверга, като обясни, че е засегнал "икономически интереси". Управляващите обвиниха политическите си опоненти за създаване на истерия на гърба на родителите и децата. По-късно премиерът Бойко Борисов подкрепи Москов и призна, че лично е уредил дарението на ваксини в разговор с турската страна.

Съгласно споразумението, България получава получи „100 000 дози "Пентаксим" - комбинирана петкомпонентна ваксина за деца (срещу дифтерия, тетанус, ацелуларен коклюш, инактивиран полиомиелит, хемофилус инфлуенце тип Б - адсорбирана) и 100 000 дози "Еувакс Б" - рекомбинантна ваксина срещу вирусен хепатит тип Б". В замяна през септември България дарява на Турция 5 милиона дози ваксина срещу туберколоза.

Ваксината "Eувакс" срещу хепатит се пази за извънредни ситуации в складовете на МЗ и не е част от имунизационния календар.

Новините

Най-четените