Дивите плажове Карадере, Иракли и Корал стават плажове за „природосъобразен туризъм". Там няма да се разрешават никакви форми на стопанска дейност, включително застрояване, чадъри и шезлонги, реши Народното събрание с промени в Закона за устройство на територията, които бяха приети на второ четене.
Отпадна спорното предложение да се налага глоба от 100 до 10 000 лева за нощуване в зона А (до 100 м от морето) по цялото крайбрежие и извън установените за целта места, направено от Найден Зеленогорски.
Прие се обаче забраната за диво къмпингуване и паркиране в същата зона.
Това предложение стана причина днешното извънредно заседание на депутатите да бъде съпътствано от протест, тъй като де факто забранява опъването на палатки по плажната ивица. Според Зеленогорски това е европейска практика, а според други депутатите - край на незаконното окупиране на плажовете от летовници в продължение на няколко месеца.
Част от протестиращите бяха поканени на разговор в Народното събрание, след което там дойде и министърът на туризма Николина Ангелкова. Тя обеща прецизиране и разширение на понятието „къмпингуване" в Закона за туризма, за да ясно къде може и къде не да се опъват палатки.
„Както ще има забрана за извършване на стопанска дейност, така трябва да има забрана за къмпингуване, защото те по същия начин замърсяват природата", обясни тя. Според Ангелкова в къмпингите трябва да има ток, вода и място, където да се паркира, като това зависи от тяхната категоризация.
„Забранили сме т. нар. „диво къмпингуване" , защото както една маса или шезлонг разрушава дюните, така и една паркирана кола и палатка поставена върху тях също ги разрушава. Глобите също отпаднаха по отношение на пренощуването, но то също отпадна", посочи министърът на туризма.
Глобата е от 1000 до 10 000 лева.