Близо 400 000 души в страните от ЕС са починали преждевременно вследствие на заболявания, предизвикани от замърсения въздух, показват данни на Европейската агенция за околната среда за 2014 г.
В България са отчетени най-високите нива на смъртност заради замърсяването с фини прахови частици (PM 2,5), като данните сочат за 188 смъртни случая на 100 000 души население в рамките на една година.
След нас се нареждат Унгария (121.2), Полша (121.0) и Румъния (120.1). Най-малко случаи на смърт от белодробни или сърдечни заболявания, предизвикани от замърсяването на въздуха, има отчетени в Ирландия (32.1 на 100 000 души население), Швеция (38.5) и Финландия (39.4).
"Като общество не бива да си затваряме очите за цената на замърсения въздух. Със смели решения и умни инвестиции в по-чист транспорт, енергия и земеделие, можем едновременно да се преборим със замърсяването, и да подобрим качеството на живот", казва изпълнителният диркетор на агенцията Ханс Бруйникс, цитиран от "Политико".
Основният източник на замърсяване с прахови частици е домашното отопление с въглища и дърва, следвано от пътния транспорт и индустриалните процеси.
В повечето страни от ЕС има намаление на броя смъртни случаи по този показател в сравнение с предходната година, но в 7 държави е отчетено повишение на жертвите.
Над 20 държави - включително България - са в наказателна процедура заради нарушение на лимитите за ниво на фините прахови частици във въздуха.
През април 2017 г. Европейският съд осъди правителството на България заради системното и постоянно превишаване на дневните и годишни норми за замърсяване на въздуха.