Политическото ръководство на Министерството на отбраната обмисля да снижи прага за преодоляване на психотестовете за прием в българската армия, през който преминават всички желаещи да станат професионални войници.
Причината е, че кандидатите са по-малко от обявените свободни места от армията. Военните психолози обаче са против предложената мярка, тъй като това означава, че в армията могат да попаднат психически нестабилни хора.
Според вицепремиера Красимир Каракачанов между 30 и 40% от кандидатите за войници отпадат на военните комисии и по-специално на психотестовете. Каракачанов допълни, че не смята, че 40% от българското население са "луди хора".
Затова е на мнение, че на тези комисии се отхвърлят желаещи, които иначе биха могли да служат. От МО подчертават, че 30% са общо отпадналите кандидати без оглед на причините.
От ръководството на армията казват още, че понижаването на нивото се обмисля най-вече за прием на войници на по-ниски длъжности. Военните психолози смятат, че така на служба могат да попаднат опасни за обществото хора.
Психологическите тестове имат за цел да установят интелектуалните и емоционалните характеристики на кандидатите.
Изследването трябва да покаже мотивацията и нагласите за служба, емоционална устойчивост, устойчивост на стрес, контрол на гнева и отношението към приемане на заповеди, антисоциални нагласи, способности за поемане на риск, както и склонност към наркомания и т.н.