Наказания за сечта на Витоша

Наказания за горските служители и възстановяване на изсечената гора на терен от 20 дка във Витоша. Това са мерките, които държавата ще предприеме, след като вчера над 1000 души протестираха в София и други градове на страната. Според земеделския министър Георги Костов държавните служители са допуснали груби нарушения, заради които ще им бъдат наложени най-тежките санкции.

Костов обясни пред bTV, че за мястото е издадено разрешително само за почистване и събиране на сухи дървета. Вчера полицията откри просека, изоставени два багера и малък камион. Разследването се води срещу неизвестен извършител, като предстои да се изясни чия собственост е изоставената техника.

Зам.-министър Костов обясни, че от Природен парк „Витоша" са установили изоставената техника още на 6 ноември. Те обаче сигнализирали директора на Държавното горско стопанство чак на 9 ноември.

„Между 30 октомври и 6 ноември нещо се е случило и отговорните лица, тези, които стопанисват територията - инспекторите от Природния парк, горски, лесничеи - казват, че не знаят чия е техниката и кой я е вкарал. Когато една територия ти е дадена да я управляваш, периодично ти трябва да наблюдаваш какво се случва там", каза Костов.

В началото на седмицата зелени организации алармираха, че над 20 декара млада гора са били изсечени през последните две в близост до хижа „Алеко" и ски пистата „Витошко лале". Те заподозряха, че сечта е свързана с намерения за строителство на нова писта, но инвеститорът „Витоша ски" обяви действията им за „активно мероприятие", тъй като гората в района е разядена от корояд и разрешителното са почистване е правомерно.

Костов коментира, че до лошото състояние на парк Витоша е довело допуснатото изсъхване на огромна част от гората.

Дирекцията на ПП „Витоша" има 18 души личен състав, които трябва да наблюдават кой и как влиза. В Горското стопанство пък има началник участък и петима лесничеи, които са длъжни да наблюдават какво се случва с поверените им територии.

Новините

Най-четените