Служители на ЧЕЗ прекъснаха електрозахранването на обявения за незаконен строеж към хотел "Маринела" в София, а електротаблото беше запечатано.
Проверка, проведена от Дирекцията за национален строителен контрол (ДНСК) съвместно с МВР и Главна инспекция по труда установи, че към момента на инспекцията не се извършват строителни и монтажни работи на обекта, както и че на строежа няма работници и механизация, но мястото продължава да е захранено с електрическа енергия.
От няколко дни има сигнали на граждани със снимки, доказващи продължаващите строителни дейности, въпреки липсата на разрешение от властите.
Това наложи токът да бъде спрян, а достъпът до строежа ограничен, като на подходите бяха поставени ограничителни ленти от ДНСК, съобщиха от Министерството на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ).
Строителството е спряно заради заповед от 16 май 2016-та на началника на регионален Национален строителен контрол, с която бизнесменът и собственик на хотела Ветко Арабаджиев не се съобразяваше.
Строителството спря едва в петък, едва след като МРРБ заплаши с всекидневни проверки.
Надстрояването на хотел "Маринела" се приема за незаконно, заради издадената от ДНСК заповед за спиране на строежа, която има предварително изпълнение и следва да се спазва, въпреки че все още се води съдебно производство по обжалването й.
Преди няколко месеца от Съюза на архитектите и Камарата на архитектите заявиха, че дострояването на сградата на хотел "Маринела" в Лозенец представлява грубо посегателство върху работата на един от световноизвестните японски архитекти Кишо Курокава, тъй като това е единственият по рода си комплекс, проектиран от архитекта в Източна Европа.
Малко по-късно стана ясно, че според становище на Министерството на културата сградата не е паметник на културата.
Вследствие на това столичният кмет Йорданка Фандъкова заяви в интервю, че главният архитект на София ще обжалва решението на Министерство на културата.