Ново проучване на Антикорупционния фонд ще изследва влиянието на контролирания и купен вот у нас, съобщава news.bg.
Перидът, който зследването ще обхване, започва от 2013 г. и ще приключи с предстоящия вот през април. Проучването ще се осъществи в рамките на проект "Нарушена легитимност: контролираният и купен вот в България, размер и влияние", подкрепен от Фонд "Активни граждани България" по финансовия механизъм на Европейското икономическо пространство 2014 - 2021.
По думите на директора на Антикорупционния фонд Бойко Станкушев всички избори в България през последните 30 години са съпътствани от съмнения за купуване на гласове и нередности в изборния процес, които според голяма част от гласоподавателите обезсмислят самите избори.
В самото проучване ще се заложи на анализ на количествени и качествени данни от резултатите на проведените избори в периода 2013 г. -2020 г., като целта е да бъдат уточнени размерът и влиянието на купения вот.
Друга част от изследването ще включва провеждането на интервюта с експерти от Централната избирателна комисия, "Информационно обслужване", политолози и социолози.
Анализът на всички събрани данни ще позволи да се начертае карта с онези избирателни секции, в които рискът от купен вот е по-висок.
Очаква се в края на март Антикорупционният фонд да представи доклад с резултатите от проучването, като към него ще буде представен и списък с избирателни секции, в които има по-висок риск от купуване на гласове.
Според политолога Марио Русинов, част от екипа на проекта, това ще позволи на правоохранителните органи по-ефективно да противодействат на купуването на гласове, включително и на предстоящите избори през април.
В следващия етап от проекта ще се извърши анализ и на резултатите от парламентарните избори от 2021 г. Констатациите от него ще бъдат обобщени в заключителен доклад, който ще бъде представен публично под формата на видео.