"Ние имаме много структури по места и ще блокираме сектор "Култура" от гледна точка на събития в театър, музикални зали, галерии, музеи, библиотеки, читалища и всичко, което произвежда културен продукт. Тоест ще направим една седмица без култура". Това заплаши председателят на Съюза на артистите в България Христо Мутафчиев на пресконференция в БТА днес.
Причината е, че от Съюза на артистите в България се притесняват от фалити в културните институти заради информацията, появила се в медиите за промени в подготвения Закон за Държавния бюджет, където бюджетът на Министерство на културата е орязан с близо 40 млн. лв.
На пресконференцията представители на съсловните организации настояха парите за култура да бъдат възстановени и да се приеме нова формула, по която да се изчисляват парите, които държавата дава за култура.
"Първото ни условие е при правенето на бюджета, който трябва да бъде удължен и такъв ще бъде гласуван, ние ще настояваме 37 млн. да бъдат върнати в сектора ни. Втората задача към НС е при правеното на бюджета за 2024г. задачата ще бъде да отделят 1% от БВП за сектор култура", заяви Христо Мутафчиев.
Той посочи, че въпреки че през 2020 г. приносът от културата е 5,6% от целия брутен вътрешен продукт на страната, а през 2021 г. се качва до 6%, финансирането, което секторът получава е 0,5% от БВП.
Според него първата задача на новото правителство, ако бъде избрано днес, е да промени стандарта, по който се финансират сценични изкуства.
"Това са условията ни, за да не блокиране страната откъм културни събития", поясни шефът на гилдията на актьорите.
По думите му недофинансирането на културата води до "немарливост" и "непукизъм" по места за хората, които се занимават с изкуство.
От Независима синдикална федерация "Култура" към КНСБ, Федерация "Култура" към КТ Подкрепа, Съюз на българските музикални и танцови дейци към КНСБ, Сдружение" Асоциация на работодателите в театралната област" - АРТО, Българска асоциация на работодателите в областта на културата - БАРОК се присъединяват към исканията.