Европейската комисия (ЕК) днес е решила да предяви иск срещу България пред Съда на Европейския съюз заради недостатъчни мерки срещу мръсния въздух у нас.
Страната не е осигурила цялостно изпълнение на решението на Съда от 5 април 2017 г., в което беше констатирано, че не е изпълнила задълженията си по европейското законодателство относно качеството на атмосферния въздух (Директива 2008/50/ЕО), посочва се в съобщение на комисията.
По-конкретно у нас "систематично и постоянно не са били спазвани пределно допустимите стойности за прахови частици (ПЧ10) и не са били предприети подходящи мерки, с които да се гарантира, че периодът на превишаванията е възможно най-кратък".
Искът може да доведе до финансови санкции за България.
Причината е, че се предявява във връзка с неспазване на предишно решение на Съда на ЕС. Ето защо може да се стигне до санкции както за времето, изминало след първото решение, така и за времето от второто решение до осигуряване на цялостното му изпълнение, пише още в съобщението.
От България се е очаквало да приеме и приложи редица мерки. В предоставените данни за периода 2015-2019 г. обаче се потвърждава, че установеното от Съда систематично и постоянно неспазване на мерките продължава.
Над три години след решението на Съда страната ни не е осигурила спазването на определените пределно допустими стойности.
Постигнатите до момента резултати са определени като "незадоволителни", тъй като страната "все още не е започнала реално да прилага мерки по места, чрез които да се осигури спазването на пределно допустимите стойности".
България е докладвала, че повечето мерки се намират в подготвителна фаза или предстои да влязат в действие чак през 2024 г.
От комисията отбелязват още, че в България се наблюдават някои от най-сериозните превишавания в ЕС както на годишните, така и на дневните пределно допустими стойности за ПЧ10, с произтичащите от това рискове за здравето на населението. Особено големи са превишаванията при дневните пределно допустими стойности — те са отбелязани в 90 дни годишно, т.е. над 2,5 пъти повече от разрешеното съгласно директивата.