Наличието на антитела не означава, че те остават дълго време в организма и осигуряват пълна защита срещу повторно заразяване с COVID-19, каза пред "Нова" телевизия д-р Савина Стоицова от НЦЗПБ.
По нейно наблюдение хората по улиците се събират на групички и стоят близо един до друг, което по думите ѝ е доста притеснително, тъй като дистанцията е нарушена.
Според Стоицова не е важно дали имаме първи или втори пик на заразата, но е факт, че има повече заразени и това се дължи именно на по-голямата динамика и контакт между хората.
Най-лошият сценарий за страната е броят на заразените да продължи да се увеличава с тези темпове, а в следствие на това здравната ни система да не се справи, заяви тя. Затова е важно и от съществено значение хората да се пазят от вируса и да носят маските си правилно - те трябва да покриват цялото лице.
Стоицова обясни и каква е разликата между клъстерно и дифузно разпространение на заразата - в клъстер контактните лица се проследяват по-лесно и може да се прилага контрол над разпространението на вируса, докато при дифузното контролирането му става много трудно.
Въпреки това тя заяви, че рязката промяна при положителните случаи е нещо нормално за този тип зараза.
По мнението ѝ сме далеч от стаден имунитет, а притеснението у нас и в останалите европейски страни е да не се засили болестта през есента.