Институтът за пазарна икономика представи своя алтернативен държавен бюджет за 2021 г., който е качен на сайта на институцията.
По думите на експертите зад него, приоритети тази година трябва да бъдат възстановяването и високия икономически растеж след срива на стопанския живот и щетите от пандемията през 2020 г.
"С предложението за Алтернативен бюджет 2021 г. ИПИ цели създаване по-добра среда за стартиране и разширяване на бизнес, за повече инвестиции, за разкриване на по-високо платени работни места, за развитие на човешкия капитал и повишаване на производителността", пишат от ИПИ.
Основните акценти в тяхното предложение са следните:
"Предлагаме ускорена данъчна амортизация за инвестициите в машини и оборудване и намаляване с 5 процентни пункта на осигурителната тежест за наетите в частния сектор", пишат от Института и допълват, че с това би могло да се премине от мерки за субсидии и компенсиране на загуби към преотстъпване на данъци и осигуровки и насърчаване на заетостта и преквалификацията на работещите в нови или успешни и растящи предприятия.
Съкращаване на разходи и данъчни привилегии за избрани сектори
По думите на ИПИ вместо предизборно мотивирани увеличения, трябва да се наблегне на социални разходи. Такива са например семейните помощи за деца с доходен критерий и насочени към нуждаещите се домакинства.
"Едновременно с това, премахване на субсидии и специални данъчни преференции, изкривяващи конкуренцията. Нужно е и повишаване на данъчната събираемост чрез затваряне на "вратички" за неспазване на привилата", пише още в алтернативния бюджет.
По-ефективен публичен сектор
"Предлагаме повишаване на възнагражденията в бюджетната сфера при две условия: явен дисбаланс и недостиг на кадри (както например при медицинските сестри) и провеждане на структурни реформи (например чрез премахване на регулации, реорганизация на дейността), водещи до оптимизация на персонала", гласи текстът.
Предложението на Института е реформите да се ускорят със "смели стъпки", част от които използването на електронни услуги и съкращаване на разходите за текуща издръжка и заплати в администрацията.
По-бързи структурни реформи
От 2021 г. сме в уникалната ситуация Европейският съюз буквално да дава "пари срещу реформи", пише Институтът.
Ето защо експертите предлагат да се заложат бързи и амбициозни реформи, които да отворят достъпа до Механизма за възстановяване и устойчивост, така че част от средствата още догодина да финансират мерки за преодоляване на кризата и подкрепа на бизнеса.
По думите на ИПИ, алтернативният бюджет за 2021 г. залага с 3 млрд. лева повече за инвестиции и създаване на продуктивни работни места в адаптиращите се към новите условия предприятия.
Той също така съкращава с над 2 млрд. лева неефективните разходи и с бързите си реформи и насочване на европейски средства дава допълнителни близо 2 млрд. лева за финансиране на бюджетни разходи.
В проекта на Института за пазарна икономика дефицитът е с 1 млрд. лева по-нисък от заложения в законопроекта на правителството.
"Заедно с това, реформите и промяната в приоритетите позволяват устойчиво свиване на дефицитите през 2022-2023 г. и намаляване на нуждата от допълнителен държавен дълг", пишат още от институцията.
Целият проект за алтернативен бюджет можете да разгледате на сайта на ИПИ.