За момента няма фактори, които налагат спирането на препарата на AstraZeneca в България. Това посочи в ефира на БНТ директорът на Изпълнителната агенция по лекарствата - Богдан Кирилов.
Той уточнява, че в страната не са регистрирани случаи на редки тромбози след употребата на тази ваксина.
Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) продължава да извършва анализ на данните след прилагането на AstraZeneca, но препоръките ѝ да не се спира употребата на ваксината се запазват. Агенцията е категорична, че ползите многократно надвишават рисковете.
Кирилов посочва, че ЕМА е регистрирала осем случая на въпросните редки тромбози в Европа след употребата на ваксината на Janssen. Въпреки това за да бъде изтеглена една ваксина, обяснява той, трябва да има сериозни индикации за проблеми с ефикасността и качеството.
В България най-много са поставените дози от ваксината на Pfizer/ BioNTech, следвана от тази на AstraZeneca. Профилът на пациентите, които са получили оксфордската ваксина е различен и откъм възраст, и откъм пол, допълва Кирилов.
Нищо не сочи към спиране на препарата на AstraZeneca, отново подчертава той.
Колкото до дозите, които не се използват и залежават по складовете - те могат да бъдат дарени. Въпреки това съветът на специалистите, както заявява и Кирилов, е пациентите без тежки странични реакции да завършат ваксинацията си със същата ваксина.
По мнение на директора на ИАЛ преди ваксинация трябва да се проведе обстоен преглед. Продължават и клиничните изпитания на ваксини срещу коронавирус за деца, както и изпитанията на ваксините и действието им пред новите варианти на COVID-19.
До края на месец юни очакваме 5,5 млн. дози ваксини, като над 75 на сто от тях ще са от иРНК препаратите, припомни Кирилов.